• 0
0
  • Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 4518
  • Dodano: 2019-06-26 / 13:30
  • Komentarzy: 0

Dostałeś od znajomego prośbę o pomoc finansową i podanie kodu BLIK? Uważaj!

 
 
Dostałeś od znajomego prośbę o pomoc finansową i podanie kodu BLIK? Uważaj!
Niedawno pisaliśmy o fałszywych mailach, tym razem chcemy ostrzec przed utratą 1000 zł. Jeżeli dostaniesz od znajomego pilną prośbę w opłaceniu ważnego zamówienia, a jedyną opcją jest zapłata BLIKIEM, uważaj, to może być oszustwo.

Oszuści podszywają się pod naszych znajomych i próbują wyłudzić pieniądze. Wiadomość rozsyłana jest przez aplikację Messenger. Zanim Facebook wykryje oszustwo i zablokuje konto, możemy stać się ofiarą oszusta.

- Cześć, masz może blika? tego w aplikacji banku? - tak zaczyna się wiadomość od "znajomego" nadesłana przez naszą czytelniczkę - Głupia sprawa, robie mega ważne zamówienie, a tylko blik jest jako płatność natychmiastowa,a ja w moim limit przekroczyłam na dzis. Dasz rade mi zapłacić? oddam max jutro rano 😕 bo dziś na infolinie się nie dodzwonie...
W dalszej części oszust prosi o przesłanie kodu BLIK na zapłacenie dwóch transakcji. -To są 2 transakcje po 500zł, ale nawet jak jedna opalcisz to super ( pisownia oryginalna).

Uważajcie, zachowajcie czujność i nie dajcie się nabrać. Oszuści działają na Facebooku w ten sposób od kilku miesięcy, co jakiś czas zmieniając treść prośby. Jeśli udostępnimy złodziejowi kod BLIK nasze pieniądze mogą zostać wypłacone z bankomatu bez użycia karty.

Aby nie stać się ofiarą oszusta, zanim udzielimy pożyczki, należy zweryfikować telefonicznie tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomość, dbać o bezpieczeństwo swoich danych wraz z hasłem i stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania do serwisów społecznościowych. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy warto zmieniać hasło. Pilnujmy także, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione.
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".