• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1497
  • Dodano: 2019-06-14 / 16:50
  • Komentarzy: 0

  W centrum Opola trwa festyn z okazji 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża

  W centrum Opola trwa festyn z okazji 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża

  (Fot. Dżacheć)

  Święto Krwiodawcy na całym świecie obchodzone jest 14 czerwca, gdyż jest to dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi, za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla. Na Placu Wolności trwa festyn CWK.


  14 czerwca - w dniu urodzin Karla Landsteinera, odkrywcy grup krwi - obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Ta szczególna data przypomina nam o tym, jak ważne jest regularne oddawanie krwi. Przez cały dzień, bo aż do godziny 20:00 będą przypominać to także organizatorzy festynu na Placu Wolności.

  - Krew jest zawsze bardzo potrzebna. Szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy dużo kriodawców wyjeżdża na wypoczynek. Do czego można ją wykorzystać? Może być przetaczana, możemy też wykorzystywać poszczególne jej składniki, jak na przykład erytrocyty - w przypadku leczenia niedokrwistości, czy osocze - jeśli mamy do czynienia z zaburzeniami krzepnięcia. Widzimy więc, że zastosowanie daru życia może być wszechstronne, dlatego też jest on tak cenny i cały czas potrzebny - mówią uczestnicy Festynu.

  Dlaczego krew jest potrzebna cały czas? Należy pamiętać, że krwi nie da się wyprodukować, a jej data ważności - a dokładniej krwinek czerwonych, najczęściej wykorzystywanego w lecznictwie składnika - wynosi tylko 42 dni.

  Wśród atrakcji znalazło się wiele pokazów, warsztatów, stoisk z przekąskami. Dla najmłodszych przygotowano zabawy z wolontariuszami Fundacji dr Clown, trenażer strzelecki, obozowisko rycerskie i wiele innych. Piknik z okazji 100-lecia PCK zakończy się około godziny 20:00.

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".