• 0
0
 
  • Autor: Martyna C.
  • Wyświetleń: 4510
  • Dodano: 2018-08-15 / 15:18
  • Komentarzy: 4

Nordic walking - o co w tym "chodzi"?

 
 
Nordic walking - o co w tym "chodzi"?

(Martin Kandzia)

Odpowiednia rozgrzewka, zaopatrzenie w wodę, wygodne buty i przede wszystkim dobry humor - to niezbędnik chodziarzy Nordic Walkingu. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Nordic walking - przecież to tylko chodzenie, i do tego z kijkami, co w tym może być trudnego?! Choć na pozór wydaje się to być prosty sport, jednak zawiera w sobie dużo istotnych elementów i wytycznych o których należy pamiętać, aby uprawiać go prawidłowo. O tym jak powinno się wzorowo trenować opowiedziała nam Bogumiła Wosik - instruktor Nordic Walkingu.

Nordic walking z definicji jest sportem uprawianym na świeżym powietrzu. Może być rekreacyjny lub zawodowy. Polega na odpowiednim chodzie, do którego używa się specjalnych kijków. Umożliwiają one szybsze poruszanie się poprzez zaangażowanie wszystkich mięśni. Sposób ułożenia kijów jest inny niż w turystyce - przy nordic walking kijków nie stawia się pionowo przed sobą, tylko z czubkami skierowanymi do tyłu. W taki sam sposób jak na biegówkach.

- Dla zagubienia paru kilogramów lub dla odporności i pobudzenia energii życiowej dobrze jest trenować rano, trening wieczorny jest dla rozładowania stresu z dnia. Najważniejsze to przed rozpoczęciem treningu zrobić rozgrzewkę 7-15 minut, aby uniknąć kontuzji. A po marszu koniecznie się porozciągać - to dlatego najlepiej rozpocząć swoją przygodę z Nordic Walking z instruktorem, dla bezpieczeństwa i poznania korzyści. Do Nordic Walking potrzebne są buty sportowe z zabezpieczeniem pięty - ( nie klapki czy sandały to nie jest bezpieczne). Trenować powinno się systematycznie chociaż 3 razy w tygodniu. Jeżeli trenujemy dla zdrowia to powinniśmy wybierać nawierzchnie miękkie, jak trawa, ścieżki czy piasek, a jak zawodniczo to nawierzchnie asfaltowe - twarde - opowiada instruktorka Nordic Walking - Bogumiła Wosik.

Dlaczego warto uprawiać ten sport?

- angażuje więcej grup mięśniowych niż inne formy rekreacji, a przy tym nie obciąża zanadto kości i stawów. Spacerując używamy ok. 70 proc mięśni, podczas prawidłowego treningu 'nordicu' uaktywnia się aż 90 proc.!

- dzięki treningowi 'nordicu' schudniemy dwa razy szybciej niż wtedy, gdy energicznie spacerujemy. Osoby regularnie uprawiające ten sport bardzo szybko osiągają właściwy ciężar ciała.

- regularny trening dotlenia mózg i wpływa na jego prawidłowe funkcjonowanie, osoby regularnie chodzące z kijkami twierdzą, że po pewnym czasie nie muszą już tak często korzystać z agend i notesów - dotlenienie mózgu i regularny ruch poprawiają pamięć i koncentrację.

- stabilizuje - 'nordic' wymusza prawidłową postawę podczas marszu, dzięki czemu łapiemy równowagę i korygujemy wady postawy.

- Nordic walking harmonizuje - podczas "tradycyjnego" spaceru górna połowa ciała jest mało aktywna, w przypadku 'nordicu' energiczny ruch ramion zwiększa ruchomość górnej części tułowia i niweluje sztywność i napięcie w odcinku piersiowym i szyjnym kręgosłupa - jak możemy przeczytać na portalu newsweek.pl

W nordic walkingu każdy może spróbować swoich sił. Jest to dobre nie tylko dla zdrowia ale i również jest dobrym rozwiązaniem na rodzinne spędzanie czasu, ponieważ w treningu może wziąć udział cała rodzina, od osób najstarszych po dzieci, a nawet czworonożni członkowie rodziny. Różnorodność tą można było zauważyć podczas otwartego treningu nordic walking, który odbył się w tym tygodniu w Suchym Borze, zorganizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Suchy Bór.

- W naszej wsi od lat mieliśmy taką bardzo aktywną grupę chodziarzy - chodzimy z kijkami i staramy się zorganizować się na nowo, żeby było nas więcej, no i udało się, było nas dzisiaj całkiem sporo, do tego pogoda sprzyjała choć na szczęście nie było aż tak gorąco. Mamy profesjonalnego instruktora, trenera Nordic Walking - Panią Bogumiłę Wosik, która nauczyła nas podstawowych rzeczy z zakresu chodzenia z kijami. Mamy nadzieję, że będziemy się już cyklicznie spotykać i wspólnie chodzić po lesie - mówi Joanna Kasprzak - Dżyberti - prezes stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Suchy Bór.

Całe to przedsięwzięcie jest częścią imprezy, która odbędzie się 15 września - III Opolski Marsz Nordic Walking na boisku sportowym w Suchym Borze. Na tegorocznej edycji wydarzenia pojawi się szczególny gość - Pan Marco Kantaneva z Finlandii - twórca Nordic Walking. Planowany jest wspólny trening - instruktaż.

Impreza obejmie zarówno rywalizację sportową w 4 kategoriach wiekowych, na dystansie 8 km jak i marsz amatorów, bez pomiaru czasu, dla wszystkich chętnych niezależnie od wieku, umiejętności i sprawności fizycznej w dwóch kategoriach (dorośli i rodziny z dziećmi) na dystansie 5 km.

Koszt uczestnictwa to 30 zł dla zawodników i 15 zł dla amatorów. Wszyscy uczestnicy otrzymają od organizatora pakiet startowy (napój, batonik, ubezpieczenie NNW) i ciepły posiłek. Zwycięzcy rywalizacji sportowej uhonorowani zostaną okolicznościowymi pucharami, a dodatkowo wszyscy niezależnie od rodzaju marszu, w którym wzięli udział, czy wyniku jaki osiągnęli wezmą udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. - jak czytamy na stronie wydarzenia na portalu społecznościowym.
reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2018-08-17 11:21:40 [178.43.31.*] id:1560801  
Ajronowy: Napisał postów [13], status [nowy] Reputacja
Ta , tylko że to tylko dziala jak sie ma podstawową koordynacje ruchową i wie w jaki sposob z tym chodzićjak przenosic ciezar i ktorych miesni uzywac , a zazwyczaj kobiety czesto starsze ktore z tym chodza, robia to nieumiejetnie przy nie wyprostowanych plecach ciągnac za soba te kijki tak na prawde , i wtedy to jest Nordic - Szuring, probowalem kilka razy sam z tym chodzic, ale trzeba miec duzo wprawy zeby robic to dobrze a 90% po prostu uzywa tego jako podparcia a to nie o to chodzi.

Nick:
Treść:
2018-08-16 16:21:40 [83.230.46.*] id:1560772  
KK 35947: Napisał postów [1703], status [Szycha] Reputacja
O co chodzi? ano o to aby poza sezonem sprzedać choćby same kijki.

Nick:
Treść:
2018-08-15 20:49:13 [89.64.63.*] id:1560738  
PauloOp24: Napisała postów [22], status [nowy] Reputacja
Super! Nordic walking to na prawdę świetna inicjatywa! Polecam ją wszystkim :)

Nick:
Treść:
2018-08-15 20:07:09 [94.254.147.*] id:1560732  
tippmann: Napisał postów [5645], status [VIP] Reputacja
a kto z nimi nie wypije tego we dwa kije😉

Nick:
Treść: