• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1141
  • Dodano: 2022-07-28 / 14:12
  • Komentarzy: 1

  Rozsądnie, ostrożnie i z szacunkiem - odpowiedzialny motocyklista

  (Fot. Archiwum)

  Wakacyjne, słoneczne dni zachęcają motocyklistów do wyruszenia w trasy. Aby jednak każda podróż była bezpieczna, konieczne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Odpowiednia do ograniczeń i warunków prędkość, czytelne sygnalizowanie manewrów, zasada ograniczonego zaufania oraz wzajemny szacunek na drodze są tutaj kluczowe. Pamiętajmy, że droga to nie tor wyścigowy, a popełnione błędy mogą okazać się katastrofalne.


  Latem coraz więcej osób przesiada się z samochodów na motocykle. Niestety, sezon motocyklowy to również czas, kiedy zwiększa się ilość zdarzeń drogowych z ich udziałem. Należy pamiętać, że użytkownicy jednośladów są w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego i w przypadku zdarzenia na drodze odnoszą najcięższe obrażenia.

  Ludzi o zamiłowaniach do motocykli jest coraz więcej. Rośnie też ich liczba na drogach. Motocykliści często zwracają uwagę, jak ważne jest zwykłe spoglądanie w lusterka podczas jazdy samochodem. Gdy kierowcy zaniechają tego obowiązku, może się to skończyć tragicznie dla prowadzących jednoślady.

  Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów, a także zachowanie wzajemnego szacunku na drodze. Życzliwość, uprzejmość oraz ostrożność to cechy, które powinny przyświecać wszystkim kierowcom, zarówno jednośladów jak i samochodów.  Przypominamy!

  Motocyklisto:

  - dostosuj prędkość do ograniczeń, warunków oraz natężenia ruchu,
  - zawczasu i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru,
  - obserwuj drogę i zachowania jej użytkowników, patrz w lusterka,
  - pamiętaj, że jesteś niechronionym uczestnikiem ruchu,
  - przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, uważaj na pieszych.

  Kierowco samochodu:

  - zanim rozpoczniesz manewr wyprzedzania upewnij się, że bezpiecznie możesz go wykonać,
  - patrz w lusterka - pamiętaj o martwych polach, szczególnie przy zmianie pasa. Motocykle ze względu na swoje - gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu,
  - obserwuj drogę,
  - dawaj motocyklistom przestrzeń do zmiany pasa ruchu i odpowiednio wcześnie sygnalizuj manewr, jaki planujesz wykonać,
  - obserwuj drogę, patrz w lusterka - w tym przypadku, te z pozoru proste czynności nabierają ogromnego znaczenia i mogą uratować ludzkie życie.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-07-28 22:32:36 [89.151.38.*] id:1644609  
  SekO: Napisał postów [765], status [rozpisany/na] Reputacja
  Już pierwsza prośba typu "Motocyklisto dostosuj prędkość..." będzie na start zignorowana przez większość z nich. Przecież większość z nich wręcz nie może się doczekać by odkręcić na maxa manetkę - a potem jest płacz i p*eprzenie typu, że kierowca osobówki nie ustąpił im pierwszeństwa.. No pewnie jak jedzie taki 150 km/h w zabudowanym a osobówka około 40-50 lol. Ustąp pierwszeństwa takiemu idiocie.

  Nick:
  Treść: