• Autor: Majlan
  • Wyświetleń: 4068
  • Dodano: 2018-02-14 / 15:09
  • Komentarzy: 0

  Niezwykle trudne zawody strażackie znów w Opolu

  (Fot. archiwum)

  (Fot. Dżacheć)

  W pierwszy weekend maja w Opolu odbędą się zawody Firefighter Combat Challenge. Międzynarodowe zmagania strażaków zostaną zorganizowane w naszym mieście już po raz drugi.

  - Od trzech lat na opolskim rynku organizujemy rodzinne pikniki strażackie, które przyciągają bardzo dużo dorosłych i dzieci. Rok temu rozszerzyliśmy wydarzenie o zawody Firefighter Combat Challenge - mówi bryg. Leszek Koksanowicz, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

  Początkowo zadania, z jakimi dziś mierzą się uczestnicy FCC pozwalały sprawdzać umiejętności przyszłych ogniomistrzów w Stanach Zjednoczonych. - Miało to miejsce w latach siedemdziesiątych. Z czasem zaczęto też organizować duże, międzynarodowe zawody, w czasie których strażacy muszą między innymi wnieść na trzecie piętro 19-kilogramowy pakiet węży czy ewakuować 80-kilogramowy manekin. Wszystko to oczywiście w pełnym umundurowaniu, ważącym około 20 kilogramów - wylicza bryg. Koksanowicz.

  Dobry czas pokonania toru to około 2 minuty, najlepsi dobiegają do mety nawet 30 sekund szybciej. - Warto pamiętać, że już same przygotowania do tych zmagań są przydatne w codziennej pracy, gdzie mamy do czynienia z bardzo dużym obciążeniem nie tylko fizycznym, ale i psychicznym. Ten drugi aspekt jest tu równie istotny, co siła. Nie raz bywało tak, że osoby świetnie przygotowane kondycyjnie wymiękały przy którejś z konkurencji, bo "głowa" odmawiała im posłuszeństwa - podkreśla wicekomendant.

  - Sądzę, że będzie to świetna impreza i świetny strażacki weekend, również dla maluchów, które będą mogły nauczyć się pierwszej pomocy czy obejrzeć z bliska strażackie samochody, a także samemu wziąć udział w zmaganiach na minitorze, dostosowanym do ich wieku. 5 i 6 maja musicie więc państwo być z nami - podsumowuje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".