- Autor: Greg
- Wyświetleń: 13947
- Dodano: 2014-08-06 / 08:10
- Komentarzy: 45
Rząd znosi pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych
Zamiast starań o pozwolenie na budowę wystarczy zgłoszenie budowy. Jeśli w ciągu miesiąca starosta nie wniesie sprzeciwu będzie to oznaczało, że budowę można rozpocząć zgodnie z prawem.
Projekt nowelizacji prawa budowlanego przyjęła właśnie Rada Ministrów. Wejdzie on w życie 3 miesiące od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Nie trzeba będzie uzyskiwać decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego w przypadku, gdy dom nie jest uciążliwy dla sąsiadów, a więc gdy obszar oddziaływania budynku nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją. Wtedy wystarczy zgłosić budowę z projektem budowlanym i dołączyć dokumenty, wymagane do tej pory podczas starania się o pozwolenie na budowę. Starosta będzie miał 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu od zgłoszenia.
Projekt znosi także obowiązek załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz oświadczeń właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej (z wyjątkiem dróg krajowych i wojewódzkich, dla których takie uzgodnienia nadal będą konieczne). Spełnienie przez budynek warunków w zakresie podłączenia do mediów będzie weryfikowane na etapie zgłoszenia terminu rozpoczęcia robót budowlanych.
Zlikwidowany ma być obowiązek zgłoszenia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Obecnie inwestor - na co najmniej 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych - musi powiadomić o tym nadzór budowlany.
Nowelizacja rozszerza także katalog obiektów budowlanych oddawanych do użytku na podstawie zawiadomienia o zakończeniu budowy. I tak wśród nich znalazły się m.in.: warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże do pięciu stanowisk włącznie, obiekty magazynowe takie jak: chłodnie, hangary, wiaty, budynki kolejowe takie jak: nastawnie, podstacje trakcyjne, lokomotywownie, wagonownie, strażnice przejazdowe, myjnie taboru kolejowego a także place składowe, postojowe i parkingi oraz stawy rybne. Obecnie rozpoczęcie użytkowania tych obiektów wymaga decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
PauloOp23: Napisał postów [3723], status [VIP]
Ha pozwolenie na budowę zlikwidują ale za to ceny innych pozwoleń podniosą. Albo zgłoszenie na budowę. Państwo musi wyjść na swoje.