- Autor: Mat
- Wyświetleń: 4540
- Dodano: 2013-03-31 / 06:00
- Komentarzy: 296
Jajko jest królem wielkanocnego stołu
Najczęściej jajko gości na śniadaniu w Niedzielę Wielkanocną w formie kolorowych pisanek. Ta tradycja powoli poddaje się nowoczesnym trendom i nierzadko zamiast jaj kurzych cieszymy oko malowanymi jajami na przykład strusia, przepiórek czy gęsi. - Warto jednak pamiętać o podstawowej symbolice obecności jajka na wielkanocnym stole. Podczas śniadania w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego jajko powinno być podane na osobnym talerzu, pokrojone na ćwiartki oraz posypane solą i pieprzem – tłumaczy Jakub Oszek, wiceprezes Stowarzyszenia Kucharzy Regionu Opolskiego. - Jajkami podanymi właśnie w takiej formie dzielą się uczestnicy śniadania przy okazji składając sobie życzenia – dodaje.
Królestwo jajka na wielkanocnym stole nie kończy się jednak na tradycjach wynikających z wiary. - Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że Polacy kochają jaja i to pod wieloma postaciami. Bo jeśli nieco lepiej rozejrzymy się po stole w Wielką Niedzielę to znajdziemy przecież wielkanocny żur z jajami, jaja w galarecie czy jaja faszerowane – wylicza Oszek. - Ale nie ma się co dziwić, widocznie wiemy co dobre bo jedno jajko zawiera około 100 kalorii, a znajdziemy w nim wszystkie konieczne dla odżywienia organizmu składniki czyli białko, tłuszcz, sole mineralne i witaminy – podkreśla.
Zobacz także Zdarzenie z udziałem pięciu pojazdów we Wrzoskach. Jeden z kierowców zabrany w kajdankach
Jeżeli dotychczasowe potrawy z jaj staną się monotonne to wspólnie z wiceprezesem Stowarzyszenia Kucharzy Regionu Opolskiego polecamy przepis na jaja na tarteletkach z ciasta francuskiego w sosie cebulowym. - Potrzebować będziemy 8 jaj sadzonych, 8 tarteletek z ciasta francuskiego, szczypioru oraz sosu cebulowego. Sos przygotowujemy robiąc zasmażkę z mąki i masła do której dodajemy drobno posiekaną cebule, kawałeczek listka bobkowego i 8 ziaren pieprzu. Całość dusimy aż zmięknie i podlewamy rosołem, a następnie dodajemy śmietanę może być 18% i troszkę soku z cytryny – tłumaczy Jakub Oszek. - Jeśli już mamy wszystko przygotowane to następnie na tarteletki nakładamy gęsty sos cebulowy, jajko sadzone i posypujemy szczypiorem. Nasze danie wkładamy do nagrzanego piekarnika na minutkę, aby pięknie nam się ogrzało – dodaje.
reklama
Forum
reklama
Najczęściej czytane
17 sierpnia
Policja prosi o pomoc w indentyfikacji psa i ustaleniu właściciela. Uwaga, drastyczne zdjęcia.18+
27 lipca
Śmierć 4-letniej dziewczynki w Gogolinie. Policja zatrzymała matkę
17 sierpnia
"Siódmy raz na pielgrzymim szlaku". Z Opola ruszyli w stronę Jasnej Góry
12 sierpnia
Za nami zaćmienie Słońca. Pochwalcie się swoimi zdjęciami
17 sierpnia
Granat moździerzowy na placu zabaw przy ulicy Niemodlińskiej. Na miejscu saperzy AKTUALIZACJA
23 sierpnia
Festiwal Ognia i Wody nad Jeziorem Nyskim. Tysiące widzów i widowiskowy pokaz
23 sierpnia
Domowa hodowla szczurów wymknęła się spod kontroli?Zwierząt może szybko przybywać

W dyskusji: 296
Polska jezyk trudna jezyk! hahahaha jak można tak się osmieszyc?
bogaty zajączek uśmiechem czaruje.
Mały kurczaczek spełni marzenia,
wiary, radości, miłości, spełnienia. ;)