• 0
0
  • Autor: Greg
  • Wyświetleń: 2574
  • Dodano: 2012-11-14 / 09:40
  • Komentarzy: 22

Dziś Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

 
 
Dziś Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

(Fot. cukrzyca.pl)

Jeden na trzynastu Polaków choruje na cukrzycę. Niestety wielu z nich nie jest świadomych choroby, co uniemożliwia jej leczenie. Zaniedbanie może przyczynić się do kalectwa.

Diabetolodzy alarmują, że ta przewlekła i nieuleczalna choroba wcześnie wykryta pozwala uniknąć powikłań. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna oraz Światowa Organizacja Zdrowia szacują, że jeśli nie zostaną podjęte systemowe działania w zakresie edukacji na temat cukrzycy i jej prewencji, liczba cierpiących na nią osób do roku 2030 ulegnie podwojeniu.

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Niedobór insuliny prowadzi do zwiększenia stężenia glukozy we krwi oraz wydalanie glukozy wraz z moczem. Nieleczona choroba jest jedną z głównych bezpośrednich i pośrednich przyczyn inwalidztwa oraz wczesnej umieralności.

- Choroba ta została już uznana przez ONZ epidemią XXI wieku. Żeby jej zapobiegać w całym kraju prowadzone są różne akcje profilaktyczne – mówi doktor Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Obecnie na cukrzycę cierpi w Polsce ponad 2 miliony Polaków. Szacuje się, że ok. 40% chorych w Polsce w ogóle nie wie o swojej chorobie. Pacjenci zgłaszają się do lekarza, gdy jest ona już bardzo zaawansowana. U 25% pacjentów stwierdza się powikłania cukrzycowe.

Lekarze zalecają, by każda osoba powyżej 45. roku życia co 3 lata badała się pod kątem cukrzycy. Ponadto, niezależnie od wieku raz w roku powinny badać się osoby z grupy ryzyka. To m.in. osoby z dużą nadwagą, mało aktywne fizyczne, osoby z nadciśnieniem tętniczym, a także te, u których w rodzinie jest osoba chora na cukrzycę.

reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".