• 0
 
  • Wyświetleń: 246
  • Dodano: 2019-09-09 / 16:00
  • Komentarzy: 0
  • Artykuł sponsorowany

Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

 
 
Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?
OC komunikacyjne jest obowiązkowym ubezpieczeniem, w przypadku którego umowa zawierana jest na 12 miesięcy. Czy to oznacza, że żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie oferuje polisy krótkoterminowej? Sprawdzamy.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciel zarejestrowanego pojazdu musi wykupić ubezpieczenie komunikacyjne OC. Dzięki temu - w razie wyrządzenia szkody - ubezpieczyciel przejmuje na siebie odpowiedzialność finansową i wypłaca osobie pokrzywdzonej odszkodowanie. Zasadniczo każda umowa zawierana jest na 12 miesięcy, aczkolwiek istnieje kilka wyjątków od tej reguły.

Krótkoterminowe OC jest możliwe
Istnieje możliwość wykupienia krótkoterminowego OC, jednak dotyczy to zaledwie kilku przypadków. Taka opcja dedykowana jest wyłącznie:
• właścicielom pojazdów zarejestrowanych czasowo,
• właścicielom samochodów zarejestrowanych za granicą i przewożonych na terenie Polski bez ważnego OC lub Zielonej Karty,
• osobom prowadzącym działalność gospodarczą, która polega na kupnie / sprzedaży aut.
Takie ubezpieczenie ważne jest tylko 30 dni. Z powodu swojej krótkoterminowości kusząca jest także cena wahająca się w granicach 100 zł dla samochodów osobowych.

OC komisowe pod lupą?
Możliwość wykupienia krótkoterminowego OC sprawia, że kierowcy próbują obejść obowiązek wykupywania ubezpieczenia aż na 12 miesięcy. Co więcej, pozwalają na to niektórzy agenci ubezpieczeniowi. Tymczasem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) ostrzega przed takim postępowaniem, które jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Tzw. OC komisowe było najczęściej oferowane kierowcom, którzy na swoim koncie mieli liczne stłuczki. Dzięki takiemu ubezpieczeniu, można było sporo zaoszczędzić - kalkulacja wysokości składki odbywa się bowiem w oparciu o uproszczone procedury i inny sposób szacowania ryzyka.
Warto jednak pamiętać, że taka praktyka jest bezprawna. Konsekwencją może być nie tylko windykacja należności, ale również kara za brak ważnego OC.

Wybierz najtańsze OC i nie ryzykuj
Nikt nie lubi przepłacać, jednak to nie powód do omijania przepisów. Jeśli chcesz uniknąć poważnych finansowych konsekwencji, po prostu wykup najtańsze ubezpieczenie. Wejdź na stronęporownywarka-ubezpieczen.pl, a następnie skorzystaj z kalkulatora. Dzięki temu otrzymasz informację zwrotną o ofertach obowiązkowych polis. Potem nie pozostaje nic innego, jak tylko wybrać najtańsze rozwiązanie. W ten sposób zaoszczędzisz nawet do 50%.

Artykuł sponsorowany

reklama
reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".