• 13
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3901
  • Dodano: 2019-02-09 / 19:09
  • Komentarzy: 3

W Opolu-Winowie tradycyjnie wodzą niedźwiedzia

 
 
W Opolu-Winowie tradycyjnie wodzą niedźwiedzia

(Fot. Dżacheć)

Grupa przebierańców, a wśród nich strażak, czarodziej, cyganka, ksiądz, lekarz i przede wszystkim niedźwiedź pukali do domów i życzyli wszystkiego dobrego. Wodzenie niedźwiedzia w Opolu-Winowie trwa już 15-ty rok.


Barwny korowód w oprawie muzycznej od godzin porannych chodził od domu do domu, by tradycyjnie wypędzić wszelkie zło z domów i życzyć sobie udanego roku.

"Wodzenie niedźwiedzia" to tradycja, którą do dziś kultywuje się w wielu opolskich wsiach, ale nie tylko. Zwyczaj znany jest również u naszych wschodnich sąsiadów, gdzie niedźwiedzia wodzą Rosjanie, Litwini czy też Białorusini. Wodzący stanowią barwny i głośny korowód w skład którego wchodzą zazwyczaj kominiarz, strażak, cyganka, diabeł, lekarz, policjant, śmierć i para nowożeńców. Grupie towarzyszą muzykanci i niedźwiedź.

- Każda gospodyni lub też gospodarz domu powinien zatańczyć z niedźwiedziem, gdyż wróży to szczęście na cały rok, a całe zło przechodzi wtedy na niedźwiedzia - mówią uczestnicy wodzenia. Uczestnicy zabawy dostają od gospodarzy domów bardzo różne dary. Najczęściej drobne pieniądze, coś z procentami do kieliszka, zdarza się, że dostaną jedzenie, słodycze.

- Co rok zwiększa nam się liczba domów, dochodzą nowe trasy, niektórzy, szczególnie nowi nie znają jeszcze tej tradycji - śmieje się Jan Damboń, który w role niedźwiedzia wciela się rok rocznie. - To już będzie 15-ty rok, kiedy kultywujemy tę tradycję - dodaje.

Pochód zakończy symboliczny sąd nad zwierzęciem, w czasie którego zostanie ono zabite, co ma z kolei uwolnić dzielnicę od wszelkich trosk i zmartwień.

reklama
.

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".