• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 2262
    • Dodano: 2018-12-01 / 08:00
    • Komentarzy: 4

    Brakuje edukacji, problem HIV narasta

    (Fot. Daggy)

    1 grudnia, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień Aids, którego obchody zainicjowała WHO w 1988 roku. W tym roku jego hasło brzmi "Ręce w górę za profilaktyką HIV".

    Szacuje się, że każdego dnia o zakażeniu wirusem HIV dowiadują się w naszym kraju 3-4 nowe osoby. W świadomości Polaków zmiany następują wolniej niż w możliwościach diagnostyki i leczenia zakażenia HIV. Przede wszystkim wciąż za rzadko decydujemy się na badanie w kierunku HIV. Tymczasem pojawiają się nowe możliwości testowania, a terapie antyretrowirusowe są dziś skuteczne na tyle, że prawidłowo leczony pacjent ma szanse nie tylko na długie i dobre życie, ale też nie zaraża innych.

    Od wdrożenia badań w 1985 roku do końca maja br. zakażenie HIV stwierdzono u 23 153 Polaków i osób stale mieszkających w Polsce. Jesienią ubiegłego roku leczeniem antyretrowirusowym (AVR) objętych było 10 273 pacjentów, w tym 110 dzieci. W ostatnich 33 latach AIDS, chorobę wywołaną przez HIV, stwierdzono w Polsce u 3612 osób, 1398 zmarło.

    Pamiętajmy jednak, iż to oficjalne dane. W rzeczywistości osób z HIV jest w naszym kraju z pewnością o wiele więcej. Zagrożenie zakażeniem nie maleje. Co więcej, zdaniem specjalistów, dziś nawet bardziej niż kiedyś wiele osób jest skłonnych do ryzykownych zachowań. - Liczba zakażonych HIV w Polsce wzrosła, podczas gdy na Zachodzie Europy utrzymuje się ona na stabilnym poziomie lub nawet spada - podkreśla dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

    W 2016 roku zarejestrowano w Polsce 1270 nowych przypadków zakażenia HIV i 113 zachorowań na AIDS. W roku ubiegłym te liczby wyniosły odpowiednio 1526 i 120. To przypadki potwierdzone badaniem.
    - Rozszerza się grupa, w której dochodzi do zakażenia. Najwięcej przypadków dotyczy osób w wieku 25-35 lat, ale HIV wykrywa się coraz częściej także u osób po 50., a nawet 60. roku życia - podkreśla dr Ankiersztejn-Bartczak.
    W roku 2017 wśród nowo zarejestrowanych przypadków zakażenia HIV było 102 osób w wieku 50-59 lat i 40 osób po 60-tce. Nierzadko są to zakażenia po prostu późno wykryte, bowiem także wielu lekarzom brakuje refleksji, iż HIV może dotyczyć bezwzględnie każdego.

    Konieczne jest powszechne testowanie na obecność HIV. W Polsce na co dzień możliwe są dwie drogi - anonimowe, bezpłatne i połączone z poradnictwem okołotestowym badanie w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym lub test w publicznej lub prywatnej placówce służby zdrowia. We Francji czy Wielkiej Brytanii dostępne są już także przesiewowe testy apteczne - do samobadania. Zapewne niedługo pojawią się także w Polsce, ale czy będziemy z nich korzystać?

    Tymczasem wczesne wykrycie HIV pozwala na szybkie wdrożenie nowoczesnej terapii antyretrowirusowej, która prawidłowo prowadzona - a nie w Polsce jest to w pełni możliwe - nie tylko może zapobiec AIDS i zapewnić osobom z HIV dobrą jakość życia, ale także chroni przed zakażeniem innych. Zdaniem ekspertów, dzięki powszechnej diagnostyce i leczeniu wszystkich osób z HIV można powstrzymać epidemię. Niestety, w naszym kraju próbuje się o niej zapominać. Chociaż współcześnie testy na obecność HIV są powszechnie dostępne, to wciąż niewielu Polaków z nich korzysta. Polacy nie chcą się badać, a nawet jeśli wykonają test, z pozytywnym wynikiem czasem nawet przez kilka lat nie zgłaszają się do lekarza. Światowy Dzień AIDS to okazja, aby nagłośnić problem i skłonić do refleksji nad zjawiskiem występowania HIV. Nie wszyscy mają świadomość, że w przypadku kontaktu (ekspozycji) z materiałem zakaźnym (krew, śluz pochwowy, nasienie, płyn mózgowo-rdzeniowy, płyn owodniowy, płyn stawowy) i wystąpienia ryzyka zakażenia HIV istnieje możliwość jego zmniejszenia, w niektórych sytuacjach niemalże do zera. W tym celu należy przyjmować przez 28 dni leki antyretrowirusowe. Profilaktykę taką należy rozpocząć najlepiej w ciągu 2 godzin od zdarzenia (zakłucie igłą do iniekcji, gwałt itp.), jednak najpóźniej do 72 godzin. nie zawsze jednak jest konieczność podania leków, o tym każdorazowo decyduje lekarz.

    Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca do odwiedzenia punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) gdzie przez cały rok można BEZPŁATNIE, ANONIMOWO I BEZ SKIEROWANIA wykonać test w kierunku HIV. W Opolu badanie można wykonać w środy i piątki od 16:00 do 19:00, w Poradni Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, wejście od ul. Kośnego 53. Znajduje się tam Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny. Na badanie nie trzeba się wcześniej rejestrować - zgłaszać się należy najpóźniej do godziny 18:30. Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać, nie są potrzebne dokumenty ubezpieczenia lub dowód osobisty, oczywiście nie trzeba też być na czczo.

    Cała procedura nie jest ani bolesna, ani skomplikowana. Każdorazowo wykonanie badania poprzedza rozmowa z certyfikowanym doradcą, który w sposób nieoceniający i poufny przeprowadza wywiad oraz odpowiada na wszystkie pojawiające się w tym czasie pytania. Następnie pielęgniarka pobiera niewielką ilość krwi. Wynik testu można odebrać wyłącznie osobiście w punkcie - na podstawie wcześniej ustalonego hasła. Wydawane one są podczas drugiej rozmowy z doradcą, który szczegółowo omawia każdy wynik.

    Pamiętajmy, że pomimo postępów w nauce i medycynie, to profilaktyka pozostaje najskuteczniejszą metodą ochrony przed wirusem HIV.




    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2018-12-01 20:48:04 [79.190.35.*] id:1566632  
    Stefan: Napisał postów [27022], status [VIP] Reputacja
    HIV i NSDAPiS - 2 najgorsze zarazy

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
    2018-12-01 21:48:19 [77.114.52.*] id:1566634  
    coolerr: Napisał postów [12931], status [VIP] Reputacja
    Plus ty na opole 24
    2018-12-01 21:49:02 [77.114.52.*] id:1566635  
    coolerr: Napisał postów [12931], status [VIP] Reputacja
    Zbadaj się ,masz obsesję..
    2018-12-02 09:11:22 [83.29.26.*] id:1566644  
    siostra_brygida: Napisała postów [48024], status [VIP] Reputacja
    Po co? W tym stadium już nie wyleczysz.....:(