Stowarzyszenie Horyzonty włącza się w działania na rzecz opolskich rodzin i poprawy sytuacji demograficznej regionu.(Fot: Dżacheć)
Fundacja "Forum, Europa, Przyszłość, Energia", Polskie Towarzystwo ADHD, Europejskie Centrum Inicjatyw Obywatelskich, Stowarzyszenie "Projekt Śląsk", Fundacja "Świat to za mało", Stowarzyszenie "Teraz Warszawa" i opolskie "Horyzonty" wchodzą w skład "Koalicji dla Rodziny".- Chcemy naszą wspólną pracą poprawiać sytuację polskich rodzin. W społeczeństwie obywatelskim tkwi ogromny potencjał i chcemy do niego dotrzeć w kwestii demografii - wyjaśnia Krzysztof Drygna, prezes "Horyzontów". - Będziemy kreować pomysły prawne i podatkowe, lobbować za nimi i je promować. Horyzonty będą też aktywnie uczestniczyć w Radzie Rodziny - podkreśla Drynda.
Rada Rodziny to składające się z 24 osób, w tym m.in przedstawicieli środowiska naukowego, władz samorządowych, duchowieństwa czy mediów, nowe ciało doradcze prezydenta Opola ma poprawić politykę miasta względem szeroko pojętej rodziny. To reakcja władz stolicy Opolszczyzny na fatalne wynik ekspertyzy demograficznej. Wynika z niej, że opolan ubywa a ich średnia wieku się podnosi. W 2020 roku ponad 30 tysięcy mieszkańców Opola ma mieć więcej niż 65 lat. Postępować będzie wyludnianie się miasta, które dotknie najbardziej Śródmieścia, osiedla Armii Krajowej oraz Chabrów. W 2011 roku stolica Opolszczyzny zanotowała ujemny przyrost naturalny – urodziło się 1051 opolan a zmarło 1079.
- Nie są to kwestie, które nie istniały wcześniej w naszej świadomości i podejmowanych działaniach, ale w tym przypadku wszystko będzie nakierowane na troskę o rodzinę – tłumaczy Ryszard Zembaczyński, prezydent Opola. - Trzeba przyznać, że w Polsce nie wypracowaliśmy dobrych wzorców w zakresie polityki prorodzinnej. Rada Rodziny jest próbą nadrobienia tych zaległości – dodaje.
Na czele Rady Rodziny ma stanął Krzysztof Kawałko, wiceprezydent Opola. - Będziemy szukać nowych, dobrych pomysłów na poprawienie sytuacji demograficznej miasta. W tym celu zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli wielu środowisk. Są naukowcy, są członkowie rodzin zastępczych, są radni miasta, liczymy też na wsparcie duchownych. Organem wykonawczym naszych pomysłów będzie Rada Miasta Opola – mówi Kawałko.
Wśród członków rady znalazł się m.in. prof. Robert Rauziński, pracownik Politechniki Opolskiej z Wydziału Ekonomii i Zarządzania wKatedrze Rynku Pracy i Kapitału Ludzkiego. - Cieszy mnie, że demografia zaczyna się przebijać do szerszej świadomości. Z danych ogólnokrajowych wynika, że mamy do czynienia z bardzo niebezpiecznym kryzysem. Liczba ludności maleje, przyrost jest ujemny, to wszystko bardzo źle wpływa na rodzinę – mówi Rauziński. - Ta musi być przedmiotem szerokich działań w zakresie polityki społecznej. Opole i Opolszczyzna jest o tyle trudnym regionem, że mamy tu jeszcze do czynienia z migracją zarobkową. To rozbija, komplikuje sytuację rodzinną – podkreśla naukowiec.
nika: Napisała postów [22964], status [VIP]
czy podwyżka cen biletów do Zoo (jednej z NIEWIELU atrakcji dla rodzin z dziećmi w mieście) to też jeden z ostatnich pomysłów prezydenta na walkę z wyludnianiem się stolicy Opolszczyzny??? buhahahahaha........cóż za hipokryzja...z jednej strony pleciemy i robimy mądre miny z drugiej bach i wejście do Zoo dla 4 osobowej rodziny 40 zł....z jednej strony wspieramy działalność gospodarczą z drugiej bach 200% podwyżki za ogródki piwne