- Autor: Mat
- Wyświetleń: 6099
- Dodano: 2012-02-05 / 00:01
- Komentarzy: 63
Opolska wieś się wyludnia
Wojewoda obiecuje działania w związku z depopulacją mieszkańców opolskich wsi.(Fot: Dżacheć)
O niepokojącym zjawisku depopulacji rozmawiali w opolskim urzędzie wojewódzkim eksperci i urzędnicy z całego regionu. Konferencję poświęconą wyludnianiu się opolskich wsi zorganizował Ryszard Wilczyński, wojewoda opolski. Według zaprezentowanych podczas spotkania prognoz, liczba mieszkańców Opolszczyzny spadnie do 2030 roku o 18 procent.
Temat przewodni piątkowej konferencji u wojewody – Opolszczyzna się wyludnia a zjawisko szczególnie jest widoczne w małych miejscowościach. – Jeden z podstawowych problemów polega na tym, że mężczyźni nie mają partnerek na wsiach partnerek, bo większość kobiet przebywa w mieście, ewentualnie w miejscowościach blisko miasta. Tam poszukują lepiej płatnej pracy, stawiają na drogę zawodową i rozwój czego na wsi nie znajdują – mówi prof. Kazimierz Szczygielski, jeden z ekspertów zaproszonych na konferencję. - Następstwem takich wzorców jest brak decyzji o rozrodzie. Baza demograficzna wsi zaczyna powoli przypominać bazę miast – podkreśla Szczygielski.
Wyludnianie się poszczególnych obszarów, w ocenie specjalistów zgromadzonych na konferencji, prowadzi do całej palety negatywnych zmian i związanych z tym konfliktów. Obecni na spotkaniu w urzędzie wojewódzkim wójtowie i burmistrzowie zwracali uwagę na coraz częściej występujące spory i protesty dotyczące reorganizacji bądź likwidacji szkół. Po ponad 4 godzinnych obradach zgodnie przyjęto, że zjawisku depopulacji nie można zaradzić, ale można ładzić jego konsekwencje.
- Do działań jakie należy przeprowadzić należą rozpoznanie i stawienie czoła wyzwaniom związanym z zachodzącymi zmianami demograficznymi, przede wszystkim wykorzystanie możliwości i potencjału samorządów, bo ten potencjał naprawdę jest bardzo duży – przekonuje Ryszard Wilczyński, wojewoda opolski. - Należy też zacieśniać infrastrukturę publiczną poprzez tworzenie w miejscowościach małych centrów, poszczególne gminy i miejscowości powinny współpracować, wymieniać się doświadczeniami, chociażby organizując debaty na temat planowania regionalnego z udziałem ekspertów – wylicza wojewoda.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ciacia: Napisał postów [9120], status [VIP]
Normalnie to to.... "Sranie w banie" W której wsi partnerek brakuje? Stwierdzenie po hooju... Zamieszkałym na wsi miastowe same do łóżka wchodzą... Tylko pissduś może narzekać na brak "partnerek" czy to na wsi, czy w mieście.