Zbiornik w Nysie ma zostać gruntownie przebudowany do 2015 roku. Koszt inwestycji to prawie pół miliarda złotych.(Fot: UM w Nysie)
Rozpoczęto procedurę wyboru wykonawcy na wykonanie przebudowy i udrożnienia przeciwpowodziowego rzeki Nysy Kłodzkiej od zbiornika wodnego Nysa do rejonu Kubic wraz z istniejącymi budowlami. Prace mają być zrealizowane w ramach projektu pt. Modernizacja zbiornika wodnego Nysa w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego – etap I – informuje w oficjalnym komunikacie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, odpowiedzialny za inwestycję. W miniony piątek ogłoszony został pierwszy z dwóch przetargów na wybór wykonawcy projektu modernizacji zbiornika wodnego w Nysie. RZGW we Wrocławiu uzyskał także wszystkie wymagane dla tej inwestycji pozwolenia wodno – oprawne.
- Przetarg planowo miał być ogłoszony w grudniu 2011 r. Jednak niespodziewanie Komisja Europejska zażądała opracowania przez RZGW we Wrocławiu nowej dokumentacji dotyczącej zgodności planowanej inwestycji z Ramową Dyrektywą Wodną. RZGW musiało ponownie udowodnić, że inwestycja spełnia wszystkie wymogi unijne – wyjaśnia Witold Sumisławski, dyrektor RZGW we Wrocławiu. – Prace prowadzone są równolegle w kilku obszarach. Już wkrótce zakończymy skomplikowany okres przygotowawczy tej inwestycji. Drugi przetarg powinniśmy ogłosić do końca stycznia bieżącego roku – zapewnia.
Zakres pierwszego przedsięwzięcia obejmuje m.in.: przebudowę z udrożnieniem koryta rzeki Nysy Kłodzkiej na odcinku od stanowiska górnego jazu dachowego do dolnego stanowiska projektowanego jazu klapowego oraz od mostu kolejowego do rejonu oczyszczalni ścieków, remont modernizacyjny ubezpieczeń brzegowych z drobnymi korektami linii regulacyjnych koryta rzecznego poza odcinkami przebudowy oraz w rejonach jazów klapowych, modernizację i budowę obwałowań na odcinku miejskim rzeki Nysy Kłodzkiej, rozbiórkę istniejącego jazu dachowego i budowę nowego jazu klapowego wraz z budową przepławki dla ryb i ścian oporowych na górnym i dolnym stanowisku, rozbiórkę istniejącego jazu zastawkowego i budowę nowego jazu klapowego wraz z budową przepławki dla ryb oraz przebudową górnego kanału energetycznego i ścian oporowych, przebudowę modernizacyjną jazu stałego wraz z budową przepławki dla ryba także budowę placów manewrowych z drogami, ścieżek spacerowych na wałach, dróg technologicznych dla obwałowań, rowów melioracyjnych z przepustami wałowymi i drogowymi.
Koszt inwestycji to 467 milionów złotych, z czego 300 milionów pokryje unijne dofinansowanie.Prace budowlane mają się zakończyć do końca 2015 roku.
Włatca Móch: Napisał postów [1666], status [Szycha]
A co z TURAWĄ ??