Dotychczas o kształcie całego budżetu decydowały władze miasta i radni. Według propozycji radnej Kubicy, głos w tej sprawie mieliby też mieszkańcy Opola.(Fot: archiwum)
- Posługując się przykładem Sopotu, wygląda to tak, że najpierw w ramach przygotowania budżetu mieszkańcy składają propozycję inwestycji w ratuszu. Następnie miasto segreguje te zadania pod kątem przydatności dla całego miasta czy przykładowo jednej dzielnicy albo osiedla. Później w ręce mieszkańców trafiają ankiety z propozycjami inwestycji – wyjaśnia Beata Kubica. - Takie rozwiązanie zachęca mieszkańców do decydowania o życiu w swoim mieście, o rozwoju zarówno ogólnomiejskiej infrastruktury jak i tej położonej najbliżej miejsca zamieszkania – zachwala pomysł radna.
W ramach budżetu Sopotu na 2012 rok wydzielono budżet obywatelski w wysokości 7 milionów złotych. Na propozycje inwestycji zagłosowano prawie 3 tysiące mieszkańców, co stanowi około 8 procent wszystkich Sopocian. Zatwierdzone przez mieszkańców inwestycje to punkt segregacja odpadów komunalnych, modernizacja schroniska dla zwierząt, remont ul. 23 Marca, a do tego remonty schodów, chodników i ulic. - Rozwiązanie zastosowane w Sopocie przyniosło pozytywny efekt, ale nie powinniśmy go kopiować w całości, ale oprzeć na nim własny koncept – zaznacza radna Kubica.
Pomysł, choć jeszcze nieformalny, zyskuje już grono zwolenników – zarówno w radzie miasta jak i wśród rządzących Opolem. Wsparcie budżetu obywatelskiego deklarują m.in. Marcin Ociepa, przewodniczący klubu Razem dla Opola a także Violetta Porowska, przewodnicząca klubu Prawa i Sprawiedliwości. - Dotychczasowe działania konsultacyjne pokazują zróżnicowane zainteresowanie mieszkańców podejmowanymi w Opolu inwestycjami, może takie narzędzie zwiększyłoby zaangażowanie opolan – mówi Arkadiusz Wiśniewski, wiceprezydent Opola.
Jeżeli Opole poszłoby ścieżką wytyczoną przez Sopot i z całego budżetu miasta jego 1 procent zapisało na budżet obywatelski, to w stolicy Opolszczyzny wyniósłby on około 6 milionów złotych. Rozwiązanie weszłoby w życie w 2013 roku.
harry: Napisał postów [2393], status [Szycha]
Popieram inicjatywę i mam nadzieję, że wejdzie w życie. W końcu choć część inwestycji będzie monitorowana przez opolan. A jak wiadomo mieszkańcy wiedzą co gdzie jest potrzebne i co jeszcze trzeba zrobić. Urzędnicy nie wszędzie docierają, a głosu kilku obywateli nie wysłuchają.