W Nowym Lesie (gm. Głuchołazy) strażacy usuwali konary drzewa, które przewróciły się na linie energetyczne.(Fot. Leon)
Najbardziej ucierpiały Czepielowice, gdzie uszkodzonych zostało 31 dachów. Gradobicie zniszczyło także 9 poszyć dachowych w Śmiechowicach, 11 w Kościerzycach, 6 w Złotej Gęsi, 3 w Lubiczu oraz pojedyncze dachy w Mąkoszycach i Strzelnikach. Ucierpiały także domostwa w Nowych Kolniach.
Przez uszkodzenia dachów, część wnętrz w gospodarstwach jest zalanych. Czepielowice odwiedził dzisiaj starosta brzeski, wójt gminy Lubsza oraz wojewoda opolski i marszałek. Józef Sebesta zapowiada, że gdy wójt oszacuje straty i przekaże rozliczenie do Urzędu Marszałkowskiego, w ciągu trzech tygodni sejmik województwa rozpatrzy przyznanie dotacji na usunięcie szkód u najbardziej poszkodowanych rodzin.
Strażacy z powodu nawałnicy interweniowali na terenie całego województwa ponad 40 razy - głównie w powiecie brzeskim oraz namysłowskim. Na uszkodzonych dachach pomagali mieszkańcom zakładać plandeki i folie, mające tymczasowo ochronić wnętrze domów przed wodą i wiatrem. W Brzegu drzewo przewróciło się na zaparkowany samochód, na szczęście obyło się bez ofiar. Kilka dróg w okolicach Brzegu było nieprzejezdnych ze względu na konary drzew, które przewróciła szalejąca w regionie burza.
Nie wszystkie poszycia dachowe udało się zabezpieczyć - zapasy folii zabezpieczających skończyły się. Teraz strażacy czekają na kolejną dostawę, by zabezpieczyć pozostałe gospodarstwa, których dachy zostały zniszczone.
Wójt gminy Lubsza Bogusław Gąsiorowski zapewnia, że władze robią co mogą, by pomóc poszkodowanym rodzinom. - Ale w naszym budżecie nie ma wiele pieniędzy, dlatego liczymy, że wspomoże nas wojewoda oraz marszałek. Jedyne, co możemy to wypłacić zasiłki z pomocy społecznej - mówi.
Predator1994110: Napisał postów [4711], status [VIP]
To jeszcze zdarzy się kilka razy z tymi burzami .Jak ktoś nie chce to tego nie czyta bo potem chamy mnie bluzgają !!