• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 375
    • Dodano: 2026-06-22 / 19:16
    • Komentarzy: 0

    16 mln zł na Pomnik Czynu Powstańczego. Wicepremier ogłosił decycję WIDEO

    Pomnik Czynu Powstańczego i jego otoczenie na Górze Świętej Anny mają przejść gruntowną modernizację. Podczas ceremoniału wojskowego wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział inwestycję wartą około 16 mln zł oraz dalsze rozmowy dotyczące przyszłości amfiteatru.

    W poniedziałek na Górze Świętej Anny odbył się ceremoniał wojskowy połączony ze złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Czynu Powstańczego. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów oraz żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.

    Podczas uroczystości wielokrotnie podkreślano znaczenie Góry Świętej Anny dla historii Polski oraz pamięci o Powstaniach Śląskich. Członek Zarządu Województwa Opolskiego Robert Węgrzyn zwracał uwagę, że pomnik jest nie tylko zabytkiem, ale również symbolem walk o granice odrodzonego państwa.

    - Historia nie może być opisywana byle jak, a pomnik na Górze Świętej Anny jest historią, jest symbolem. Symbole i gesty mają ogromne znaczenie - mówił.

    Węgrzyn przypomniał, że ostateczny kształt granic po I wojnie światowej nie został wyłącznie wyznaczony przy stołach negocjacyjnych.

    - Traktat wersalski nie stanął na wysokości zadania. I potrzeba było Powstań Śląskich, aby południową granicę Polski ostatecznie ukształtować - podkreślał.

    Jednym z najważniejszych punktów wizyty była zapowiedź modernizacji Pomnika Czynu Powstańczego autorstwa Xawerego Dunikowskiego oraz placu znajdującego się przed monumentem.

    - Podjąłem decyzję, żeby zainwestować w to miejsce, żeby odnowić pomnik, otoczenie pomnika, żeby to było miejsce jak najbardziej godne Powstańców Śląskich, tych, którzy doprowadzili nas do wolności - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

    Jak zapowiedział minister, inwestycja ma zostać zrealizowana do przyszłorocznych obchodów Narodowego Dnia Powstań Śląskich.

    - To jest wielka inwestycja sięgająca około 16 milionów złotych, ale to jest miejsce święte, więc takich wielkich inwestycji nam potrzeba - zaznaczył.

    Do kwestii zagospodarowania całego kompleksu nawiązał również burmistrz Leśnicy Łukasz Jastrzębski. Podkreślał, że obok pomnika znajduje się amfiteatr, który również wymaga działań modernizacyjnych.

    - Powinniśmy patrzeć na ten kompleks dwóch obiektów jednocześnie, starać się tymi dwoma obiektami zaopiekować - mówił.

    Wicepremier przyznał, że podczas spotkania z samorządowcami temat amfiteatru również został poruszony. Zapowiedział współpracę rządu i samorządów przy opracowaniu koncepcji wykorzystania tego miejsca.

    - Chciałbym, żebyśmy współdziałając w ramach rządu i samorządu zawarli porozumienie o wykorzystaniu i zagospodarowaniu przestrzeni, jaką daje amfiteatr. Żeby po renowacji nie był tylko symbolem skuteczności działań naszego rządu, ale był też symbolem tętniącego życiem miejsca, które daje przykład przyszłym pokoleniom - podkreślił.

    W swoim wystąpieniu szef MON wiele miejsca poświęcił również znaczeniu wolności i odpowiedzialności za bezpieczeństwo państwa. Nawiązując do historii Powstań Śląskich mówił o tych, którzy oddali życie za niepodległość Polski.

    - To jest miejsce święte zarówno dla tych, którzy przybywają do sanktuarium, żeby się modlić, jak również dla tych, którzy przychodzą oddać hołd tym, którzy oddali swoje życie za Polskę - mówił.

    Minister odniósł się także do sytuacji międzynarodowej i relacji polsko-ukraińskich. Przyznał, że w ostatnim czasie pojawiły się napięcia, jednak jego zdaniem nie mogą one przesłonić strategicznych interesów obu państw.

    - Polacy otworzyli swoje serca i domy, przyjęli trzy miliony osób w najtrudniejszym czasie. Udzieliliśmy pomocy humanitarnej i wojskowej na skalę bezprecedensową - przypomniał.

    Jednocześnie podkreślał, że solidarność wymaga wzajemności.

    - Solidarność to relacja dwukierunkowa. Jeżeli coś dajemy, to też mamy prawo oczekiwać - stwierdził.

    Kosiniak-Kamysz ostrzegał również przed narastaniem wzajemnych emocji i pogarszaniem relacji między Warszawą a Kijowem.

    - Ukraina patrząca wrogo na Polskę to jest strategicznie niebezpieczne dla nas. To jest strategiczny błąd, do którego nie wolno dopuścić - mówił.

    Szef MON zaznaczył także, że bezpieczeństwo Polski pozostaje ściśle związane z przebiegiem wojny za wschodnią granicą.

    - Granica polskiego bezpieczeństwa jest dziś na froncie ukraińsko-rosyjskim. Tam jest granica bezpieczeństwa Polski, NATO i Europy - podkreślił.

    Pomnik Czynu Powstańczego autorstwa Xawerego Dunikowskiego od lat pozostaje centralnym miejscem uroczystości związanych z Powstaniami Śląskimi. Po zapowiedzianej modernizacji ma stać się nie tylko miejscem pamięci, ale również częścią szerszej przestrzeni kulturalnej i edukacyjnej Góry Świętej Anny.

    Zdjęcie (1/12)

    (Fot. Daggy)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".