- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 375
- Dodano: 2026-06-22 / 19:16
- Komentarzy: 0
16 mln zł na Pomnik Czynu Powstańczego. Wicepremier ogłosił decycję WIDEO
Pomnik Czynu Powstańczego i jego otoczenie na Górze Świętej Anny mają przejść gruntowną modernizację. Podczas ceremoniału wojskowego wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział inwestycję wartą około 16 mln zł oraz dalsze rozmowy dotyczące przyszłości amfiteatru.
W poniedziałek na Górze Świętej Anny odbył się ceremoniał wojskowy połączony ze złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Czynu Powstańczego. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów oraz żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.
Podczas uroczystości wielokrotnie podkreślano znaczenie Góry Świętej Anny dla historii Polski oraz pamięci o Powstaniach Śląskich. Członek Zarządu Województwa Opolskiego Robert Węgrzyn zwracał uwagę, że pomnik jest nie tylko zabytkiem, ale również symbolem walk o granice odrodzonego państwa.
- Historia nie może być opisywana byle jak, a pomnik na Górze Świętej Anny jest historią, jest symbolem. Symbole i gesty mają ogromne znaczenie - mówił.
Węgrzyn przypomniał, że ostateczny kształt granic po I wojnie światowej nie został wyłącznie wyznaczony przy stołach negocjacyjnych.
- Traktat wersalski nie stanął na wysokości zadania. I potrzeba było Powstań Śląskich, aby południową granicę Polski ostatecznie ukształtować - podkreślał.
Jednym z najważniejszych punktów wizyty była zapowiedź modernizacji Pomnika Czynu Powstańczego autorstwa Xawerego Dunikowskiego oraz placu znajdującego się przed monumentem.
- Podjąłem decyzję, żeby zainwestować w to miejsce, żeby odnowić pomnik, otoczenie pomnika, żeby to było miejsce jak najbardziej godne Powstańców Śląskich, tych, którzy doprowadzili nas do wolności - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.
Jak zapowiedział minister, inwestycja ma zostać zrealizowana do przyszłorocznych obchodów Narodowego Dnia Powstań Śląskich.
- To jest wielka inwestycja sięgająca około 16 milionów złotych, ale to jest miejsce święte, więc takich wielkich inwestycji nam potrzeba - zaznaczył.
Do kwestii zagospodarowania całego kompleksu nawiązał również burmistrz Leśnicy Łukasz Jastrzębski. Podkreślał, że obok pomnika znajduje się amfiteatr, który również wymaga działań modernizacyjnych.
- Powinniśmy patrzeć na ten kompleks dwóch obiektów jednocześnie, starać się tymi dwoma obiektami zaopiekować - mówił.
Wicepremier przyznał, że podczas spotkania z samorządowcami temat amfiteatru również został poruszony. Zapowiedział współpracę rządu i samorządów przy opracowaniu koncepcji wykorzystania tego miejsca.
- Chciałbym, żebyśmy współdziałając w ramach rządu i samorządu zawarli porozumienie o wykorzystaniu i zagospodarowaniu przestrzeni, jaką daje amfiteatr. Żeby po renowacji nie był tylko symbolem skuteczności działań naszego rządu, ale był też symbolem tętniącego życiem miejsca, które daje przykład przyszłym pokoleniom - podkreślił.
W swoim wystąpieniu szef MON wiele miejsca poświęcił również znaczeniu wolności i odpowiedzialności za bezpieczeństwo państwa. Nawiązując do historii Powstań Śląskich mówił o tych, którzy oddali życie za niepodległość Polski.
- To jest miejsce święte zarówno dla tych, którzy przybywają do sanktuarium, żeby się modlić, jak również dla tych, którzy przychodzą oddać hołd tym, którzy oddali swoje życie za Polskę - mówił.
Minister odniósł się także do sytuacji międzynarodowej i relacji polsko-ukraińskich. Przyznał, że w ostatnim czasie pojawiły się napięcia, jednak jego zdaniem nie mogą one przesłonić strategicznych interesów obu państw.
- Polacy otworzyli swoje serca i domy, przyjęli trzy miliony osób w najtrudniejszym czasie. Udzieliliśmy pomocy humanitarnej i wojskowej na skalę bezprecedensową - przypomniał.
Jednocześnie podkreślał, że solidarność wymaga wzajemności.
- Solidarność to relacja dwukierunkowa. Jeżeli coś dajemy, to też mamy prawo oczekiwać - stwierdził.
Kosiniak-Kamysz ostrzegał również przed narastaniem wzajemnych emocji i pogarszaniem relacji między Warszawą a Kijowem.
- Ukraina patrząca wrogo na Polskę to jest strategicznie niebezpieczne dla nas. To jest strategiczny błąd, do którego nie wolno dopuścić - mówił.
Szef MON zaznaczył także, że bezpieczeństwo Polski pozostaje ściśle związane z przebiegiem wojny za wschodnią granicą.
- Granica polskiego bezpieczeństwa jest dziś na froncie ukraińsko-rosyjskim. Tam jest granica bezpieczeństwa Polski, NATO i Europy - podkreślił.
Pomnik Czynu Powstańczego autorstwa Xawerego Dunikowskiego od lat pozostaje centralnym miejscem uroczystości związanych z Powstaniami Śląskimi. Po zapowiedzianej modernizacji ma stać się nie tylko miejscem pamięci, ale również częścią szerszej przestrzeni kulturalnej i edukacyjnej Góry Świętej Anny.
Zdjęcie (1/12)
(Fot. Daggy)
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.