Pomysł został opracowany przez wiceprezydent Małgorzatę Stelnicką przy współpracy z zespołem MDK. Modernizacja ma wpisywać się w szersze zmiany, jakie w ostatnich latach zachodzą na ul. Targowej. Dawne Targowisko Centrum ustąpiło miejsca nowym mieszkaniom, a jedynym działającym punktem handlowym w okolicy pozostaje popularny "Cytrusek".
Projekt przebudowy złożono do konkursu organizowanego przez Zarząd Województwa. Jeśli uzyska dofinansowanie, inwestycja stanie się kolejnym krokiem miasta w kierunku rozwoju oferty dla młodzieży.
W planach są także prace w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Skautów Opolskich. Tam w przyszłym roku powstanie m.in. sala teatralna, kino oraz przestrzeń eventowa na 300 osób.
Jesienią ma również przyspieszyć realizacja projektu Urban Lab Opole, który ma być platformą współpracy mieszkańców, ekspertów i samorządu nad rozwojem miasta.