- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 291
- Dodano: 2025-07-27 / 12:52
- Komentarzy: 0
Aquaplaning i ograniczona widoczność - jak ulewny deszcz wpływa na bezpieczeństwo jazdy
Intensywne opady deszczu istotnie zwiększają ryzyko wypadków na drogach. Jednym z najgroźniejszych zjawisk jest aquaplaning, który może prowadzić do utraty panowania nad pojazdem.
Gwałtowne opady, które coraz częściej występują latem również na Opolszczyźnie, to nie tylko zagrożenie dla budynków i posesji. Równie istotne jest niebezpieczeństwo, jakie stwarzają na drogach. Mokra nawierzchnia, ograniczona widoczność i trudniejsze warunki jazdy to główne czynniki prowadzące do wzrostu liczby wypadków drogowych.
Zjawisko szczególnie niebezpieczne w czasie intensywnych opadów to aquaplaning. Dochodzi do niego, gdy woda na drodze tworzy warstwę, której opona nie jest w stanie odprowadzić, przez co traci kontakt z nawierzchnią. W efekcie samochód niejako "płynie", a kierowca traci kontrolę nad pojazdem.
- Aquaplaning może wystąpić już przy prędkości około 80 km/h, zwłaszcza jeśli opony są zużyte lub ciśnienie w nich jest nieprawidłowe. Kierowca w takim momencie nie ma praktycznie żadnej kontroli nad torem jazdy pojazdu - ostrzega Instytut Transportu Samochodowego (ITS).
W przypadku wystąpienia aquaplaningu kierowca powinien przede wszystkim zachować spokój i nie wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą. Zalecane jest zdjęcie nogi z gazu i delikatne trzymanie kierownicy w pozycji na wprost. Nie należy hamować ani przyspieszać - pozwolenie, by pojazd zwolnił naturalnie, zwiększa szansę na odzyskanie przyczepności. W samochodach z manualną skrzynią biegów warto również wcisnąć sprzęgło, aby odłączyć napęd.
Eksperci przypominają, jak znacząco wydłuża się droga hamowania w warunkach deszczowych. Na suchej nawierzchni samochód jadący z prędkością 50 km/h potrzebuje średnio około 25 metrów, by się zatrzymać. Na mokrej drodze ta odległość rośnie do około 35-40 metrów. Przy 100 km/h droga hamowania na mokrej nawierzchni może przekraczać 80 metrów - o około 20 metrów więcej niż na suchym asfalcie. Są to wartości uśrednione, zależne m.in. od stanu opon, rodzaju nawierzchni i refleksu kierowcy.
Podczas ulewnego deszczu kierowcy powinni ograniczyć prędkość i zwiększyć odstęp między pojazdami. Światła mijania oraz sprawne wycieraczki są w takich warunkach niezbędne. Policja oraz specjaliści ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego przypominają też, by nie używać tempomatu - jego działanie może być niebezpieczne przy utracie przyczepności.
Przed wyjazdem w trasę warto sprawdzić stan techniczny pojazdu - zwłaszcza głębokość bieżnika opon, sprawność wycieraczek oraz działanie świateł. W czasie jazdy najważniejsze są ostrożność i gotowość do reakcji na nagłe sytuacje, które przy silnym deszczu mogą pojawić się w każdej chwili.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.