- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 395
- Dodano: 2025-05-05 / 09:20
- Komentarzy: 1
Opole stawia na ekologiczną mobilność. 80 milionów zł na nowe ścieżki rowerowe
Opole pozyskało blisko 80 milionów złotych z Funduszy Europejskich na rozbudowę infrastruktury transportowej przyjaznej mieszkańcom i środowisku. Środki zostaną przeznaczone m.in. na budowę nowych ścieżek rowerowych, modernizację chodników, zakup autobusów elektrycznych oraz przebudowę pętli autobusowych. To część większego projektu wartego około 100 milionów złotych, którego realizacja rusza już w najbliższych miesiącach.
W ramach pierwszego etapu inwestycji, ogłoszono przetarg na wykonanie pięciu kluczowych odcinków infrastruktury pieszo-rowerowej. Łącznie projekt obejmuje 18 odcinków o łącznej długości 11 kilometrów. Prace zostaną zrealizowane w formule "zaprojektuj i wybuduj", co oznacza, że wykonawcy będą odpowiedzialni zarówno za przygotowanie dokumentacji projektowej, jak i za samą realizację inwestycji.
- Ulica Wrocławska - powstanie nowa droga dla pieszych i rowerów od mostu na Kanale Ulgi do skrzyżowania z ulicą Partyzancką. Przebudowany zostanie także pas do skrętu w prawo.
- Ulica Sosnkowskiego - zaplanowano budowę drogi pieszo-rowerowej od ronda im. Rostworowskiego do ul. Mikołajczyka, zatoki autobusowej z betonu cementowego oraz montaż nowego oświetlenia LED na przejściach i przejazdach.
- Ulica Batalionów Chłopskich - powstanie dwukierunkowa droga rowerowa z nawierzchnią bitumiczną, nowoczesne oświetlenie LED, a także nowe ławki i kosze na śmieci.
- Ulica Rataja - na odcinku od skrzyżowania z ul. Sosnkowskiego do wjazdu do spółki WiK Opole pojawi się nowa droga dla pieszych i rowerów, LED-owe oświetlenie i nowe przejścia dla pieszych w rejonie szpitala im. Św. Jadwigi.
- Ulica Plebiscytowa - od skrzyżowania z ul. 1 Maja do ul. Ozimskiej powstanie nowa, dwukierunkowa droga dla rowerów oraz chodnik z wysokiej jakości płyt kamiennych.
Potencjalni wykonawcy mają czas na złożenie ofert do 15 maja. Projekt realizowany jest w ramach programu regionalnego "Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027".
Władze Opola podkreślają, że inwestycja ma na celu nie tylko poprawę komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców, ale także ograniczenie emisji spalin i promowanie transportu niskoemisyjnego. Zakup autobusów elektrycznych oraz modernizacja infrastruktury rowerowej to krok w stronę bardziej ekologicznego miasta.
Nowe trasy rowerowe i chodniki mają być dostępne dla mieszkańców w kolejnych etapach do 2027 roku.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
RobercikM: Napisał postów [187], status [starszy wyjadacz]
Bardziej przydatna byłaby trasa średnicowa i obwodnica południowa miasta, a później obwodnica północna 2 pasmowa tak jak w Nysie czy Niemodlinie