- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 792
- Dodano: 2025-04-30 / 16:00
- Komentarzy: 0
Tajemnice Ostrówka odkrywane na nowo. Archeolodzy wracają do źródeł Opola
Na przestrzeni wieków Wyspa Pasieka była milczącym świadkiem historii, a dziś znów staje się miejscem ożywionej dyskusji naukowej. Archeolodzy z Uniwersytetu Opolskiego, kierowani przez dr Magdalenę Przysiężną-Pizarską, z początkiem tygodnia powrócili na Ostrówek, by na nowo odczytać zapomniane rozdziały z dziejów grodu piastowskiego - kolebki opolskiej państwowości.
Położony w strategicznym miejscu przy przeprawie przez Odrę gród stanowił w X wieku nie tylko centrum administracyjne, ale i warowny punkt obronny. Otoczony drewniano-ziemnymi wałami, pełnił funkcję osady zamieszkiwanej przez wojów, ich rodziny i ludność służebną. Dzisiejsze badania geotechniczne nie tylko weryfikują wcześniejsze ustalenia, ale przynoszą zaskakujące odkrycia.
Już pierwsze odwierty ujawniły kości ludzkie, które najprawdopodobniej pochodzą ze średniowiecznego cmentarza. Wzmianki o jego istnieniu pojawiały się już w przedwojennej dokumentacji niemieckich archeologów, a teraz znajdują potwierdzenie w materiale terenowym. Te odkrycia rzucają nowe światło na funkcjonowanie grodu nie tylko jako ośrodka militarnego, ale również duchowego.
Szczególną uwagę badaczy przykuły wyniki badań georadarowych przeprowadzonych przy ulicy Piastowskiej. Okazało się, że granice grodu były znacznie mniejsze, niż wcześniej sądzono. Wały obronne biegły bliżej dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego, co wyklucza hipotezę, jakoby cały obszar wyspy był w średniowieczu ufortyfikowany. Oznacza to, że część wyspy mogła pełnić funkcje gospodarcze lub pozostać niezabudowana.
Na głębokości 4,5 metra natrafiono na warstwy namułu rzecznego, co wskazuje na dawne granice strefy suchej i podmokłej. To istotna wskazówka przy odtwarzaniu rzeczywistego zasięgu fortyfikacji i przebiegu fos obronnych.
Wiele ze znalezisk, w tym narzędzia, ozdoby, fragmenty uzbrojenia i elementy konstrukcji, można dziś oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego. To właśnie dzięki takim odkryciom Opole zyskuje nowy wymiar - nie tylko jako miasto o bogatej historii, ale jako miejsce, gdzie przeszłość dosłownie wychodzi z ziemi.
Dla archeologów praca na Ostrówku to nie tylko naukowe wyzwanie, ale także misja przywracania pamięci o miejscu, które stanowiło zalążek dzisiejszego Opola. Kolejne tygodnie badań mogą przynieść jeszcze więcej odpowiedzi - i jeszcze więcej pytań.
Zdjęcie (1/14)
(fot. Michał Żmuda/UMWO)
Następne
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.