• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1289
    • Dodano: 2025-04-29 / 18:41
    • Komentarzy: 0

    Dziś wieczorem spójrzcie w niebo. Będzie na co popatrzeć

    (Fot. Pixabay)

    Dziś wieczorem na niebie będzie można zobaczyć wyjątkowo cienki sierp Księżyca. To rzadkie zjawisko zachęca do spaceru i spojrzenia w górę, by dostrzec nie tylko Księżyc, ale i subtelne światło popielate.

    Dzisiejszy wieczór zapowiada się szczególnie interesująco dla wszystkich miłośników astronomii. Na niebie pojawi się cienki sierp Księżyca, który będzie widoczny dzięki specyficznemu ustawieniu wiosennej ekliptyki. Jak podkreśla Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", będzie to jeden z najpiękniejszych momentów roku do obserwacji nocnego nieba.

    O godzinie 20:00, w chwili zachodu Słońca, Księżyc będzie na wysokości 23 stopni nad horyzontem. Jego tarcza będzie oświetlona zaledwie w 5,5 procentach, co sprawi, że jego widok stanie się niezwykle efektowny. Dzięki stromemu ustawieniu ekliptyki względem horyzontu, sierp będzie widoczny jeszcze długo po zmierzchu nad zachodnią częścią nieba.

    To jednak nie wszystko. Dzisiejsza noc przyniesie również możliwość zaobserwowania zjawiska zwanego światłem popielatym. Jest to delikatna poświata oświetlająca nieoświetloną część Księżyca. Wójcicki wyjaśnia, że ten efekt powstaje dzięki światłu odbitemu od Ziemi, która działa jak gigantyczne lustro, rozświetlając ciemną stronę Księżyca.

    Z perspektywy osoby znajdującej się na nocnej stronie Księżyca, Ziemia byłaby niemal w pełni, znacznie większa i jaśniejsza od naszego naturalnego satelity. To intensywne światło umożliwia dostrzeżenie konturów całego Księżyca także z Ziemi.

    Wieczorne obserwacje cienkiego sierpa Księżyca oraz światła popielatego to doskonała okazja, by zatrzymać się na chwilę i spojrzeć w górę, odkrywając piękno wiosennego nieba i przypominając sobie o niezwykłych zjawiskach, jakie oferuje wszechświat.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".