Największym z planowanych projektów jest nowa obwodnica Nysy, która przebiegać będzie poza granicami miejskiej zabudowy. Trasa o długości 4,6 km zostanie wyposażona w trzy ronda łączące ją z kluczowymi drogami: powiatową Nysa-Hajduki Nyskie, wojewódzką nr 411 oraz krajową nr 41. Na tej ostatniej planowana jest gruntowna przebudowa istniejącego ronda.
Projekt obejmuje również budowę dwóch wiaduktów (nad linią kolejową i drogą gminną), mostu nad rzeką Kamienica, ścieżek pieszo-rowerowych, dróg serwisowych dla rolnictwa, a także kompleksowej infrastruktury odwodnieniowej i organizacji ruchu.
- Dla nas istotne jest połączenie Nysy i Głuchołaz. Chcemy, aby ta trasa usprawniła ruch transgraniczny i wzmocniła połączenie z Czechami - mówi Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu.
Drugą z zapowiedzianych inwestycji jest 2,6-kilometrowa obwodnica Podkamienia. Będzie ona obejmować budowę ronda, przejazdu nad drogą gminną oraz pełnego zaplecza technicznego - analogicznego do tego planowanego w Nysie. Nowa droga ma poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu w tej części województwa, a także dopełnić regionalny układ komunikacyjny.
Jak poinformował członek zarządu województwa opolskiego Robert Węgrzyn, przygotowanie dokumentacji projektowej to pierwszy, niezbędny etap przed rozpoczęciem budowy.
- To bardzo złożony proces, który potrwa 34 miesiące i wymaga licznych uzgodnień - zaznacza.
Otwarcie ofert na opracowanie dokumentacji planowane jest na 22 maja, a budowa ma rozpocząć się w roku 2028 i zakończyć do 2030 roku. Inwestycja jest współfinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach Programu Budowy Obwodnic.
Modernizacja i rozwój dróg wojewódzkich nr 411 i 489 to działania, które mogą przynieść wymierne korzyści nie tylko mieszkańcom Nysy i okolic, ale całemu regionowi przygranicznemu. Obwodnice usprawnią tranzyt, poprawią bezpieczeństwo i odciążą centra miejscowości od ruchu ciężarowego, a także będą impulsem dla rozwoju lokalnego przemysłu, turystyki i logistyki.
- To inwestycje, które mają realny wpływ na życie mieszkańców i rozwój gospodarczy kraju. To kontynuacja działań, które zapoczątkowaliśmy już kilka lat temu - podkreślił starosta nyski Daniel Palimąka.
W najbliższych miesiącach zapowiedziane są również konsultacje z mieszkańcami, którzy będą mogli zgłosić swoje uwagi do planowanych rozwiązań. Władze zapewniają, że ich głos będzie istotny w procesie projektowania.