Jakie są przyczyny niestabilności stawu ramiennego?
Co powoduje niestabilność stawu ramiennego, czyli wysuwanie głowy kości ramiennej z panewki? Przyczyn tego problemu zdrowotnego może być wiele, jednym z nich jest doznany uraz np. na skutek szarpnięcia do tyłu ręki odwiedzionej do góry. Innym czynnikiem sprawczym są często powtarzające się mikrourazy i ruchy (np. podczas rzucania piłką).
Jeśli dojdzie u Ciebie do niestabilności stawu ramiennego w bardzo młodym wieku tj. między 18. a 20. rokiem życia, istnieje wysokie ryzyko ponownego zwichnięcia głowy kości ramiennej. Możemy wówczas mówić o tzw. nawrotowej niestabilności stawu ramiennego, która zwykle jest konsekwencją nieprawidłowego wygojenia się obrąbka i rozciągnięcia lub rozerwania przedniej torebki stawu ramiennego.
Można wyróżnić:
- niestabilność przednią stawu ramiennego (najczęściej diagnozowana),
- niestabilność tylną stawu ramiennego,
- niestabilność wielokierunkową stawu ramiennego.
Zastanawiasz się, jak radzić sobie z tego typu przypadłością? Jedną z małoinwazyjnych metod leczenia niestabilności stawu ramiennego jest artroskopia. Zabieg ten przeprowadzany jest w Klinice ortopedii i rehabilitacji Enel Sport: https://enelsport.pl/artroskopia-stawu-barku/
Jakie są objawy niestabilności stawu ramiennego?
Niestabilność stawu ramiennego objawia się pod postacią bólu i osłabienia barku, ale nie tylko. Inne oznaki wysuwania głowy kości ramiennej to:
- wrażenie niestabilności stawu,
- ból podczas ruchu ramienia imitującego rzucanie,
- nawracające zwichnięcia,
- trzeszczenie w stawie przy poruszaniu kończyną górną,
- dolegliwości bólowe przy wykonywaniu ruchów w danych płaszczyznach,
- przeskakiwanie stawu z tzw. kliknięciem.
Jak zdiagnozować i leczyć niestabilność stawu ramiennego?
Niestabilność stawu ramiennego wymaga odpowiedniej diagnostyki. Proces ten rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz badania fizykalnego. W trakcie wizyty w gabinecie lekarz ortopeda sprawdza Twój zakres ruchu, siłę mięśniową, wiotkość tkankową i wykonuje specyficzne testy. Aby postawić trafne rozpoznanie, specjalista może zlecić wykonanie pogłębionej diagnostyki. Zwykle są to badania obrazowe, takie jak: RTG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny (zwykle z podaniem tzw. kontrastu).
Jeśli niestabilność stawu ramiennego nie ma podłoża urazowego, lekarz może wdrożyć leczenie nieoperacyjne. Jedną z metod leczenia zachowawczego jest umieszczenie kończyny górnej w specjalnej ortezie w celu jej unieruchomienia na 2-4 tygodnie. Ważnym elementem leczenia zachowawczego jest też zmiana przyzwyczajeń ruchowych, tj. rezygnacja z aktywności fizycznych, które mogłyby pogłębiać niestabilność barku. W wielu przypadkach dobre efekty terapeutyczne daje również fizjoterapia. Wspomagająco lekarz może zalecić Ci poddanie się np.:
- elektrostymulacji,
- krioterapii,
- jonoforezie,
- masażowi limfatycznemu z drenażem limfatycznym.
Niekiedy jedyną metodą powrotu do pełnej sprawności jest wykonanie operacji. Mało inwazyjnym zabiegiem jest artroskopia, która polega na wprowadzeniu kamery poprzez niewielkie nacięcia w okolicy stawu ramiennego. Po wprowadzeniu artroskopu lekarz podaje do wnętrza stawu roztwór soli fizjologicznej, który ułatwia mu obejrzenie wnętrza stawu i dokładną ocenę struktur wewnątrz stawowych (jest to tzw. artroskopia diagnostyczna). Następnie ortopeda może wprowadzić do stawu różne instrumenty chirurgiczne i wdrożyć procedury lecznicze w obrębie danej patologii (tzw. artroskopia operacyjna).
Jak dbać o staw ramienny?
Staraj się nie przeciążać stawu ramiennego. Wykonuj regularne ćwiczenia wzmacniające i rozciągające górną partię ciała. Najlepiej, jeśli poprosisz doświadczonego fizjoterapeutę o przygotowanie dla Ciebie indywidualnego zestawu ćwiczeń. Pomocne mogą okazać się też masaże i terapia manualna. W trosce o zdrowie stawów zadbaj o ergonomiczne warunki pracy. Zainwestuj w dobrej jakości fotel biurowy i utrzymuj prawidłową postawę ciała, siedząc przy biurku. Pamiętaj też o częstych przerwach, w trakcie których możesz wykonywać proste ćwiczenia.