Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego przekazało już wcześniej trzy karetki na Ukrainę, a teraz przyszła kolej na kolejne dwa ambulanse. Jak podkreśla Jarosław Kostyła, dyrektor OCR, to w pełni sprawne pojazdy, które mogą nadal służyć pacjentom.
- Już wcześniej przekazaliśmy trzy ambulanse, a dziś przekazujemy kolejne dwa - mówi Jarosław Kostyła. - To samochody, które zostały wycofane z systemu, ale są nadal w dobrym stanie technicznym i mogą ratować ludzkie życie. Przeszły pełne przeglądy, są zatankowane do pełna i gotowe do dalszej pracy.
Oba volkswageny transportery są wyposażone w niezbędny sprzęt medyczny, w tym nosze, krzesełka transportowe, deski ortopedyczne oraz defibrylatory.
Karetki, które opuszczają Opolszczyznę, zostały wycofane z użytkowania w związku z modernizacją floty ratownictwa medycznego. Jak wyjaśnia dyrektor OCR, obecnie województwo opolskie posiada nowoczesne ambulanse o zabudowie kontenerowej, co pozwala na systematyczne wymienianie starszych pojazdów.
- Ścigamy standardy zachodnioeuropejskie i mamy nowoczesne ambulanse. Pojazdy o przebiegu powyżej 300-400 tysięcy kilometrów staramy się już nie używać w systemie ratownictwa medycznego, ponieważ mogą być awaryjne - tłumaczy Kostyła. - Dzięki wsparciu samorządu województwa możemy wymieniać flotę na bieżąco, a starsze pojazdy przekazywać tam, gdzie wciąż mogą się przydać.
Pomoc dla Ukrainy to efekt wieloletniej współpracy województwa opolskiego z miastami partnerskimi. Henryk Lakwa, starosta opolski, podkreśla, że przekazanie karetek to nie tylko jednostronna pomoc - ukraińscy partnerzy również wspierali region opolski w trudnych momentach.
- Powiat opolski współpracuje z terenami ukraińskimi od 20 lat. Przez lata utrzymywaliśmy kontakty z powiatem dolińskim, który w wyniku reform administracyjnych został wcielony do powiatu kałuskiego - mówi starosta. - Ta współpraca działa w dwie strony. Gdy w naszym województwie były powodzie, ukraińscy partnerzy dzwonili i pytali, czy mogą nam pomóc. W ramach tej współpracy trafiły do nas transporty wsparcia.
Dzięki temu karetki, które trafią na Ukrainę, nie zostaną wysłane na front, ale będą służyły mieszkańcom w potrzebie.
- Cieszę się, że pojazdy trafią tam, gdzie naprawdę są potrzebne - dodaje Lakwa.
Pojazdy zostały przygotowane do wyjazdu - przeszły serwis, są zatankowane i gotowe do drogi. Odbiorcy z Ukrainy są już po odprawach i mają pełną dokumentację umożliwiającą transport ambulansów do miast partnerskich.
- Te samochody nie są przewożone lawetą, bo są w pełni sprawne i zdolne do jazdy - mówi dyrektor OCR. - W każdej chwili mogą ruszyć w trasę i zostać włączone do systemu medycznego po ukraińskiej stronie.
Przekazanie karetek było możliwe dzięki wsparciu zarządu województwa opolskiego. Samorząd województwa regularnie inwestuje w nowe ambulanse, co pozwala na systematyczne odnawianie floty i przekazywanie starszych pojazdów tam, gdzie są najbardziej potrzebne.
- Dla nas to bardzo ważne, że możemy dzielić się pomocą - mówi wicemarszałek województwa opolskiego, Zuzanna Donath-Kasiura.
Dzięki temu opolskie karetki nadal będą ratować życie - tym razem na Ukrainie.
Jerry: Napisał postów [4986], status [VIP]
W bogatym kraju żyjemy.