- Autor: Greg
- Wyświetleń: 5681
- Dodano: 2010-12-24 / 15:23
- Komentarzy: 113
Wigilijne tradycje wciąż żywe
Gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda, zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy. Świętowanie tego dnia to jeden z najstarszych obrzędów Chrześcijan.
Wigilię rozpoczyna tradycyjnie opłatek. Domownicy, przyjaciele i znajomi przełamując się nim, składają sobie życzenia. Dziś kładziemy go najczęściej na sianku, dawniej spoczywał on na najważniejszym miejscu stołu na... drożdżowej bułce.
- Opłatek symbolizuje nie tylko codzienne dzielenie się chlebem, ale to także symbol pojednania, przebaczenia i przyjaźni. Tradycja opłatka sięga początków chrześcijaństwa - tłumaczy ks. Tadeusz Muc, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Opolu. Poza białym opłatkiem, wypiekano również kolorowy, przeznaczony dla zwierząt domowych i bydła. Na Śląsku znany jest również "radośnik" czyli specjalny opłatek dla dzieci, posmarowany miodem.
Na wigilijnym stole nie może zabraknąć zupy i ryb, ale konkretnych rodzajów jest tyle, ile regionów w Polsce.
- Tak popularny u nas barszcz czerwony pochodzi z kresów wschodnich, gdzie wychowało się wiele naszych mam czy babć - mówi Małgorzata Goc, etnograf z Muzeum Śląska Opolskiego. - Jeśli mówimy o rodzajach ryb, to karp pojawiał się na stołach głównie zamożniejszych rodzin, bo jego hodowle były zazwyczaj przy dworach i klasztorach. Biedniejsi jedli ryby rzeczne, śledzie - mówi etnograf.
Wieczerzę kończy deser, na który wiele gospodyń przyrządza kutię, która również jest właściwa dla kuchni wschodniej. Ślązacy za to dobrze znają makówkę.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
FAKT: Napisał postów [1450], status [zrobił/a karierę]
Ja się opłatkiem nie dzielę, gdyż to nie jest w mojej tradycji. Nic mi to nie mówi ani nic nie symbolizuje.