Przypomnijmy, że pod koniec stycznia doszło do niepokojącego zdarzenia - część murów obronnych, stanowiących ważny element historycznego krajobrazu Opola, osunęła się, tworząc wyrwę w konstrukcji. W związku z tym, obiekt został natychmiast wyłączony z użytkowania ze względów bezpieczeństwa.
- Mury były już zabezpieczane, ale mają już swoje lata. Musimy zbadać, co się wydarzyło, dlaczego doszło do zapadnięcia się ich i jak zabezpieczyć je skutecznie, by nie stanowiły zagrożenia - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
Pieniądze są. Teraz pora na ogłoszenie przetargu. Jeszcze nie znamy dokładnej daty jego ogłoszenia, lecz władze miasta są świadome priorytetu sprawy.
- Ekspertyza pozwoli na poznanie przyczyny osuwiska. bo musimy wiedzieć, czemu doszło do zapadnięcia - mówi Adam Leszczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Opole.
Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wyczekuje już na wnioski o zgody na wykonanie ekspertyzy.
- Mury obronne przy ul. Baldego bez wątpienia wymagają jak najszybszej ekspertyzy i działań naprawczych - mówi Zbigniew Bombersbach.
Słów pare o Murach Obronnych Opola
Jak podaje oficjalna strona zamkiobronne.pl miasto Opole posiadało pięć bram. Od południa brama Bytomska zwana też Krakowską lub Groszowicką, od wschodu brama Górna zwana także Gosławicką, od północy Biskupia zwana też Mikołajską, od zachodu Odrzańska zwana też Wrocławską i Zamkowa przy klasztorze franciszkanów prowadząca na wyspę Pasieka. Żadna z bram nie zachowała się do naszych czasów. Podczas prac archeologicznych udało się odnaleźć fundamenty bramy Odrzańskiej. Miała plan prostokąta o wymiarach 8,0×9,2m z przejazdem o szerokości. Zachowane ikonografie pozwalają przypuszczać, że pozostałe bramy miały podobną formę.
W XIV wieku książę Władysław Opolczyk obok bramy Górnej buduje zamek. Wzniesiony został w najwyższym punkcie miasta i mimo, że włączony został w fortyfikacje miejskie stanowił odrębne założenie obronne. W latach 1382-87 od południa przed bramą Bytomską powstał zewnętrzny mur wzmocniony 3 lub 4 basztami poprzedzony fosą. W 1395 roku miało miejsce oblężenie Opola przez wojska króla Władysława Jagiełły. Spowodowane to było prowadzoną przez Opolczyka antypolską polityką. W wyniku pertraktacji wojska polskie odstąpiły od miasta. Kolejny raz wojska polskie pojawiły się pod murami Opola w 1474 roku. Wysłał je król Kazimierz Jagiellończyk za udzielenie poparcia przez księcia Mikołaja I królowi węgierskiemu Maciejowi Korwinowi. Jednak po czterdziestodniowym oblężeniu przy użyciu artylerii wojska wycofały się spod miasta, co świadczy o walorach obronnych umocnień Opola.
dontomasso: Napisał postów [4648], status [VIP]
na murze widac ciemne plamy, co znaczy ze gdzies zacieka woda i niszczy strukture muru. moja expertyze macie za darmo.