• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1386
    • Dodano: 2025-01-10 / 16:55
    • Komentarzy: 0

    Zastosowała się do poleceń "policjantów". Tym razem jednak udalo się zablokować środki

    Fot. Ilustracyjne

    Mieszkanka Głuchołaz odebrała telefon od rzekomego policjanta. Usłyszała, że jej oszczędności są zagrożone i aby je uchronić musi wykonać przelew na wskazane konto techniczne, gdzie będą one bezpieczne. Cała rozmowa trwała kilka godzin, tak aby nikt inny nie mógł w tym czasie dodzwonić się do pokrzywdzonej. Sposób przekazanych informacji był dla niej na tyle wiarygodny, że zastosowała się do poleceń oszustów. Na szczęście, w porę udało się zablokować środki. Kobieta o mały włos nie straciłaby 22 tysięcy złotych.

    We wtorek 7 stycznia, mieszkanka Głuchołaz odebrała telefon, a po drugiej stronie usłyszała głos mężczyzny, przedstawiający się jako funkcjonariusz Policji. Następnie od rozmówcy kobieta dowiedziała się, że jej środki na koncie bankowym są zagrożone. Oszust poinformował o rzekomej ogólnopolskiej akcji Policji udaremniania oszustów w placówkach bankowych i aby zapobiec oszustwu, 79-latka miała udać się do banku i wykonać przelew na "konto techniczne".

    Przekazywane informacje stały się dla kobiety na tyle wiarygodne, że zaczęła ona postępować według instrukcji, cały czas będąc na linii z fałszywym policjantem. Gdy kobieta miała wychodzić z domu do banku, aby wykonać przelew, oszuści zadzwonili na jej telefon komórkowy, aby być z nią w stałym kontakcie. 79-latka postępowała zgodnie z tym, co mówił do niej przez telefon oszust. Będąc w banku, wykonała przelew 22 tysięcy złotych na wskazane przez podszywającego się za policjanta mężczyznę.

    Oszust zabronił kobiecie kontaktowania się w tej sprawie z kimkolwiek. Po zakończeniu połączenia, które trwało kilka godzin, gdy emocje opadły, do 79-latki zaczęło dochodzić, że najprawdopodobniej padła ofiarą oszustów.

    Tym razem, ta historia ma dość szczęśliwie zakończenie, dzięki szybkiej reakcji policjantów z Komisariatu Policji w Głuchołazach zdołano zablokować środki, zanim trafiły na konto przestępców.

    Pamiętajmy, żeby zachować ostrożność i nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy.
    Jak nie stać się ofiarą oszustów:
    • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł-spójrz przez wizjer i zapytaj,
    • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; transakcje zawieraj w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty; jeśli to niemożliwe przed podpisaniem skonsultuj się z kimś z rodziny,
    • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany; jeśli nie masz telefonu, poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok,
    • jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
    • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące; sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny; oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi,
    • mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu trudno dostępnym,
    • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.

    Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję. Wówczas postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby podejrzanej.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".