- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 1412
- Dodano: 2024-09-11 / 11:24
- Komentarzy: 5
23 lata temu World Trace Center zniknęło na stałe z mapy Nowego Jorku
11 września 2001 roku to data, która na zawsze zmieniła bieg historii Stanów Zjednoczonych oraz całego świata. Zamachy terrorystyczne tego dnia były największym i najbardziej brutalnym aktem przemocy, jakiego doświadczyły Stany Zjednoczone na swoim terytorium. Ataki te, przeprowadzone przez członków organizacji terrorystycznej Al-Kaida, miały dramatyczne konsekwencje polityczne, społeczne i militarne, które odczuwalne są do dziś.
Rankiem 11 września 2001 roku cztery komercyjne samoloty pasażerskie zostały porwane przez grupę 19 terrorystów związanych z Al-Kaidą. Porywacze mieli na celu wykorzystanie samolotów jako broni do przeprowadzenia ataków na symbole amerykańskiej potęgi gospodarczej, militarnej i politycznej.
- Pierwszy samolot: American Airlines lot 11, uderzył w północną wieżę kompleksu World Trade Center (WTC) o godzinie 8:46 czasu lokalnego.
- Drugi samolot: United Airlines lot 175, trafił w południową wieżę WTC o 9:03.
- Trzeci samolot: American Airlines lot 77, uderzył w budynek Pentagonu, siedzibę Departamentu Obrony USA, o 9:37.
- Czwarty samolot: United Airlines lot 93, po heroicznej walce pasażerów, rozbił się na polu w Pensylwanii o 10:03, zanim dotarł do zamierzonego celu, którym prawdopodobnie był Biały Dom lub Kapitol.
Najbardziej widowiskowym i tragicznym skutkiem ataków była całkowita destrukcja wież WTC. O 9:59 południowa wieża runęła, a o 10:28 zawaliła się północna wieża. Dziesiątki tysięcy ton gruzu zniszczyło pobliskie budynki, a tysiące ludzi zginęło lub zostało rannych.
Ofiary i skutki humanitarne
W wyniku zamachów zginęło prawie 3000 osób, w tym ratownicy, strażacy i policjanci, którzy podjęli heroiczną próbę ewakuacji i ratowania uwięzionych w płonących wieżach. Straty osobowe i materialne były ogromne: kompleks World Trade Center, symbol amerykańskiej potęgi gospodarczej, został doszczętnie zniszczony, a na terenie Nowego Jorku powstało tzw. "Ground Zero".
W następnych latach tysiące osób, które pracowały przy odgruzowywaniu terenu, doznały poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób układu oddechowego, wywołanych kontaktem z toksycznymi substancjami unoszącymi się w powietrzu.
Tło zamachów
Ataki 11 września były wynikiem długotrwałej kampanii Al-Kaidy, prowadzonej przez Osamę bin Ladena, przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom. Działania Al-Kaidy były motywowane sprzeciwem wobec polityki USA na Bliskim Wschodzie, szczególnie wsparciem dla Izraela, obecnością wojsk amerykańskich w Arabii Saudyjskiej oraz interwencjami wojskowymi w regionie.
11 września był punktem kulminacyjnym serii wcześniejszych ataków terrorystycznych, w tym zamachu na ambasady USA w Kenii i Tanzanii w 1998 roku oraz ataku na amerykański niszczyciel USS Cole w 2000 roku.
Reakcje USA i świata
Zamachy 11 września wywołały gwałtowną reakcję Stanów Zjednoczonych. Jeszcze tego samego dnia prezydent George W. Bush ogłosił "wojnę z terroryzmem", a w październiku 2001 roku Stany Zjednoczone, wspierane przez międzynarodową koalicję, rozpoczęły inwazję na Afganistan, gdzie Al-Kaida miała swoje bazy szkoleniowe. Celem wojny było schwytanie Osamy bin Ladena, zniszczenie Al-Kaidy i obalenie reżimu Talibów, który udzielał terrorystom schronienia.
W wyniku ataków wprowadzono także szereg drastycznych zmian w polityce bezpieczeństwa wewnętrznego. Ustanowiono nowe przepisy antyterrorystyczne, zreorganizowano struktury wywiadowcze, a na lotniskach na całym świecie zaostrzono kontrole. W USA powstało nowe ministerstwo - Departament Bezpieczeństwa Krajowego (Department of Homeland Security), a działania wywiadowcze i militarne na całym świecie uległy znacznemu wzmocnieniu.
Długofalowe konsekwencje
Zamachy z 11 września miały długotrwałe konsekwencje nie tylko dla Stanów Zjednoczonych, ale i dla całego świata. Rozpoczęta "wojna z terroryzmem" doprowadziła do serii konfliktów zbrojnych, w tym inwazji na Irak w 2003 roku, która miała na celu obalenie Saddama Husajna pod pretekstem posiadania broni masowego rażenia (której ostatecznie nie znaleziono).
Globalna wojna z terroryzmem doprowadziła również do zaostrzenia relacji międzynarodowych, wzrostu islamofobii oraz wprowadzenia ograniczeń praw obywatelskich w wielu krajach. Obserwuje się również wzrost nacjonalizmu oraz populizmu w polityce, który częściowo można powiązać z lękiem przed terroryzmem i obcymi wpływami.
Pamięć o 11 września
Wspomnienie 11 września jest żywe w świadomości Amerykanów. Każdego roku, w rocznicę zamachów, odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary i bohaterów tamtych dni. Na miejscu zniszczonych wież powstało muzeum i pomnik, a nowy wieżowiec - One World Trade Center, będący symbolem odrodzenia Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych, został otwarty w 2014 roku.
Ataki z 11 września 2001 roku to jedna z największych tragedii współczesnej historii, której echa są odczuwalne do dziś. Zmieniły one nie tylko politykę bezpieczeństwa, ale i światopogląd wielu ludzi, uświadamiając, że zagrożenie terroryzmem stało się globalnym problemem, wymagającym międzynarodowej współpracy i determinacji w walce z jego przyczynami.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Piratus: Napisał postów [407], status [pismak]
Wojtku nie wstyd takiego bzdury pisac? Samolot powiadasz uderzyl w pentagon? Al kaida stala za zamachami? Proponuje zglebic temat, a wtedy mozna sie dowiedziec co tak naprawde I dlaczego to sie wydarzylo. Jedynie w akapitach dlugofalowe konsekwencje cos jest z prawdy. Reszta to stek bzdur.