• Autor: Woytazz
  • Wyświetleń: 848
  • Dodano: 2024-06-22 / 10:18
  • Komentarzy: 1

  Planujesz wycieczkę do lasu? Sprawdź, czy jesteś gotowy

  (Fot. Pixabay)

  Lasy, ach te nasze piękne polskie lasy. Wielu z nas zapewne planuje się wybrać przy weekendzie czy korzystając z urlopu do lasu na wycieczkę. Spotkanie z naturą potrafi przynieść wiele radości i ukojenia. Jednakże należy pamiętać o wzajemnym szacunku pomiędzy nami, a przyrodą. Również należy zachować pełne bezpieczeństwo ze względów atmosferycznych.

  Aby korzystać z przyjemności i darów natury musimy zachowywać się odpowiedzialnie i bezpiecznie, szczególnie w lasach, gdy temperatury są wysokie, a ściółka przesuszona.

  W celu poznania wszelkich patentów na bezpieczną wycieczkę do lasu oraz jakichkolwiek zagrożeń mogących wystąpić w okresie letnim porozmawialiśmy z rzecznikiem prasowym Opolskiego Nadleśnictwa, Jackiem Boczarem.

  Wyprawa na spacer w lesie w gorące dni

  - Jak powinien wyglądać nasz plecak czy torba na wycieczkę do lasu?

  - Sezon upałów to czas, kiedy szczególnie należy zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wypraw do lasu. Wyprawka osoby chętnej na spacer wśród natury powinna zawierać kilka kluczowych elementów:

  - Woda: Nawodnienie jest kluczowe, zwłaszcza w upalne dni. Zaleca się zabranie ze sobą minimum litra wody na osobę, a w przypadku dłuższych spacerów - nawet więcej.
  - Nakrycie głowy: Kapelusz, czapka lub chusta na głowę to niezbędne akcesoria, które chronią przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
  - Ochrona przeciwsłoneczna: Krem z filtrem UV może się przydać jednak w lesie łatwiej będzie nam się schronić w cieniu drzew niż na piaszczystej plaży.
  - Odpowiednie ubranie: Warto wybrać lekkie, przewiewne ubrania z naturalnych materiałów, które jednocześnie chronią przed słońcem i insektami. Długie rękawy i spodnie mogą zapobiec ukąszeniom owadów oraz ochronić przed zadrapaniami.
  - Środek na owady: Repelenty przeciw komarom i kleszczom to niezbędnik każdej leśnej wyprawy, zwłaszcza w sezonie letnim. Choć według własnego doświadczenia uważam że najważniejszy jest dobry ubiór to warto stosować repelenty. Na rynku są dostępne środki mocne chemiczne, łagodniejsze ale także i w 100% naturalne takie jak np. hydrolaty lawendowe.
  - Apteczka pierwszej pomocy: Warto mieć ze sobą podstawowe środki opatrunkowe oraz leki przeciwhistaminowe na wypadek użądleń, nie zajmują wiele miejsca w plecaku a mogą być przydatne w razie potrzeby.
  - Telefon komórkowy: Naładowany telefon to ważny element wyprawki, który może okazać się nieoceniony w razie potrzeby wezwania pomocy. Jeśli w danym fragmencie nie ma zasięgu wystarczy przejść kilkadziesiąt kroków i bez problemów powinniśmy go odnaleźć.

  Bezpieczne zachowanie w lesie

  -Co jest najczęstszym czynnikiem pożarów w lasach?

  - Najczęściej pożary lasów w sezonie letnim są wywoływane nieodpowiedzialnym zachowaniem społeczeństwa. Aby uniknąć zagrożeń, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

  - Zakaz rozpalania ognisk i grillowania: Las nie jest miejscem na otwarty ogień. Nawet mała iskra może doprowadzić do ogromnego pożaru. Należy korzystać tylko z wyznaczonych miejsc piknikowych, które są zabezpieczone przed ryzykiem pożaru.
  - Unikanie rzucania niedopałków: Niedopałki papierosów to jedna z głównych przyczyn pożarów lasów. W okresach suszy wystarczy tylko jedna iskra z niedogaszonego papierosa.
  - Ograniczenie wjazdu pojazdami: Wjazd samochodami do lasu jest nie tylko nielegalny, ale również niebezpieczny. Gorące elementy samochodu mogą zapalić suchą trawę w okresach najwyższego zagrożenia pożarowego.
  Najczęstsze "grzechy" ludzi w kontekście pożarów to nieodpowiedzialne używanie otwartego ognia, pozostawianie śmieci oraz nieprzestrzeganie zakazów wjazdu do lasu pojazdami. Każde z tych zachowań zwiększa ryzyko pożaru.

  Obszary szczególnie narażone na pożary

  Lasy na terenie Opolszczyzny znajdują się w I (najwyższej) i II kategorii zagrożenia pożarowego. Oczywiście zagrożenie jest większe w dużych zwartych iglastych obszarach leśnych niż w lasach liściastych, które występują w mniejszych fragmentach. Brak deszczu oraz wysokie temperatury stwarzają idealne warunki do wzniecenia i rozprzestrzeniania się ognia.
  W przypadku pożarów warto na sprawę spojrzeć nieco szerzej. Polska jest na trzecim miejscu w Europie pod względem palności lasów.

  Wynika to z tego, że dominują u nas lasy iglaste, rosnące na ubogich glebach, które bardzo szybko się palą. Choć w Polskich lasach ogień pojawia się stosunkowo często to rzadko zdarzają się duże pożary, nie mówiąc już o żywiołach jakie trawiły m.in. południe Europy.

  Wynika to z tego, że u nas praktyczne każde pojawienie się ognia pociąga za sobą wysłanie samolotu gaśniczego. Bywa, że on jest zawracany do bazy, wolimy zareagować na wyrost, niż przeoczyć sygnał, bo straty związane z żywiołem są ogromne i nie mam tu na myśli tylko kosztów finansowych. W systemie przeciwpożarowym Lasów Państwowych kluczową rolę odgrywają dostrzegalnie przeciwpożarowe, których w lasach w całej Polsce jest ponad 700. Od rana do wieczora człowiek lub oko kamery czuwa, by każdy pożar mógł zostać błyskawicznie zauważony i opanowany.

  Niestety to człowiek, świadomie lub nie, jest przyczyną pożarów lasów. Dlatego unikajmy palenia ognisk, używania otwartego ognia oraz wyrzucania niedopałków papierosów w lasach. Wspólnie możemy chronić nasze piękne lasy przed niszczycielskim działaniem żywiołu.

  Zapraszamy i zachęcamy do odwiedzania lasów z poszanowaniem natury i odpowiedzialnym zachowaniem.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-06-22 12:23:23 [194.29.183.*] id:1674207  
  ombre: Napisał postów [19984], status [VIP] Reputacja
  Co za czasy żeby pójść do lasu trzeba się tydzień przygotowywać i zakupów narobić.Dawniej to się po prostu szło i to bez telefonu.

  Nick:
  Treść:
  ,
  reklama

  Najczęściej czytane

  Powiązane materiały

  Polub nas!

  Chmura tagów

  Ogłoszenia