• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 4523
  • Dodano: 2024-06-13 / 14:00
  • Komentarzy: 0

  Kolejne zmiany w organizacji ruchu na DK45 między Jełową i Bierdzanami

  (Fot. Gddkia)

  Od czwartku 13 czerwca na skrzyżowaniu DK45 z DW461 w Jełowej rozpoczyna się budowa nowego ronda. Wlot do DW461 będzie częściowo zamknięty, a wjazd do DW 461 w kierunku Brynicy będzie możliwy tylko dla kierowców jadących od strony Opola. Na tym odcinku wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. Z kolei od wtorku 18 czerwca wykonawca rozpocznie prace na kolejnym fragmencie trasy, na odcinku leśnym za Jełową.

  Przypominamy, że w ramach trwającej rozbudowy prawie 11-kilometrowego odcinka DK45 pomiędzy Jełową i Bierdzanami, wykonawca wprowadził już zmiany w organizacji ruchu - na kilku odcinkach obowiązuje ruch wahadłowy. Prace prowadzone są na zajętych pasach ruchu w Bierdzanach (na wysokości skrzyżowania z DW494) oraz w Jełowej.

  Zakres zadania

  Kluczowym elementem realizowanej inwestycji jest wzmocnienie, a odcinkowo wymiana, istniejącej konstrukcji jezdni wraz z dostosowaniem jej do nośności 11,5 t/oś. Poprawione zostaną warunki bezpieczeństwa ruchu poprzez budowę czterech rond na istniejących skrzyżowaniach - z DW461 w Jełowej, z ul. Wolności w Jełowej, z DW463 w Bierdzanach oraz z DW494 w kierunku Olesna.

  Ponadto wybudowane zostaną ciągi pieszo-rowerowe oraz dodatkowe jezdnie w celu obsługi przyległego terenu. Rozbudowany odcinek zostanie wyposażony w elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz oświetlenie drogowe. Zadanie przewiduje także budowę nowych zatok autobusowych oraz przebudowę przepustów.

  Korzyści wynikające z budowy

  Poprzez poszerzenie pasów ruchu, ale także korektę łuków poziomych i pionowych, zwiększymy bezpieczeństwo kierowców podróżujących DK45. Z kolei poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego - czyli rowerzystów i pieszych - osiągniemy poprzez budowę ciągu pieszo-rowerowego i dodatkowej jezdni przyległego terenu. Realizacja zadania wpłynie także na podniesienie komfortu jazdy kierowców poprzez wzrost płynności ruchu i poprawę przepustowości na tej trasie.

  Wykonawcą zadania za kwotę prawie 106 mln zł jest firma Mota-Engil, która zakończy prace w II połowie 2025 r.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".