• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1628
    • Dodano: 2024-05-23 / 16:08
    • Komentarzy: 0

    Oddział Chirurgii Szpitala Wojewódzkiego wznawia przyjęcia planowe po kryzysie

    Po nagłym wypowiedzeniu przez sześciu chirurgów umów w trybie natychmiastowym, Oddział Chirurgii Szpitala Wojewódzkiego wznawia przyjęcia planowe od 27 maja.

    W piątek, 17 maja, Oddział Chirurgii Szpitala Wojewódzkiego został zawieszony po tym, jak sześciu chirurgów złożyło wypowiedzenia w trybie natychmiastowym:

    - Powodem czasowego zawieszenia pracy OChO jest rozwiązanie umów w trybie natychmiastowym przez lekarzy oddziału - nastąpiło to 16 maja po południu. Bezpośrednią przyczyną rozwiązania umów był brak zgody lekarzy chirurgów na pracę w systemie: 1 lekarz dyżurujący oraz 1 lekarz pozostający do dyspozycji pod telefonem.

    - Znane są Państwu braki kadrowe w zawodzie lekarzy, szczególnie specjalistów w szpitalach. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tymi brakami jest dobrowolna zgoda lekarzy na tzw. klauzulę OPT OUT, a więc pracę w czasie ponad ustawową normę 7 godz. 35 minut dziennie. Niestety, w tym przypadku też nie ma zgody lekarzy chirurgów na klauzulę OPT OUT.- wyjaśniałała prezes Renata Ruman-Dzido.

    Dzisiaj, na specjalnej konferencji prasowej, przedstawiciele szpitala poinformowali o krokach podjętych w celu przywrócenia pełnej funkcjonalności oddziału.

    Ordynator dr n. med. Zbigniew Szczepanowski, objął kierownictwo nad oddziałem chirurgii ogólnej. Przy wsparciu Rady Ordynatorów, dr Szczepanowski przystąpił do odbudowy zespołu medycznego. Aktualnie do jego dyspozycji są trzej rezydenci w trakcie specjalizacji oraz lekarz specjalista chirurg, który złożył ofertę pracy w konkursie ogłoszonym przez szpital.

    - Na chwilę obecną ma do dyspozycji trzech rezydentów w trakcie specjalizacji z chirurgii, a wkrótce lekarza specjalistę, chirurga spoza naszego szpitala, który złożył oferty w konkursie ogłoszonym przez szpital 7 maja. Lekarz ten zadeklarował pracę w pełnym wymiarze plus sześć dyżurów. W tym samym konkursie mogli wziąć udział lekarze z naszego szpitala, ale chirurdzy nie zrobili tego - informuje prezes szpitala Renata Ruman-Dzido.

    W związku z brakiem pełnej obsady, na oddziale utrzymany zostanie system dyżurów, w którym podczas dyżurów nocnych i weekendowych jeden lekarz jest obecny na miejscu, a drugi w gotowości pod telefonem. Jest to rozwiązanie tymczasowe, które ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów w sytuacji kryzysowej.

    Przedstawiciele szpitala podkreślają, że wsparcie ze strony innych oddziałów chirurgicznych w województwie, a także współpraca z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), była kluczowa dla zapewnienia ciągłości opieki medycznej. Oddziały te mają obowiązek przyjmować pacjentów zarówno w trybie planowym, jak i nagłym, co pozwala na utrzymanie standardów opieki zdrowotnej w regionie.

    - Z tą sytuacją kryzysową myślę, że udało nam się poradzić. Dzięki dużej pomocy, szczególnie tutaj szpitali w Opolu. Myślę, że największą pomoc udzielił nam Uniwersytecki Szpital Kliniczny, oczywiście jego dyrekcja i pracownicy, za co jesteśmy wdzięczni - dodaje Zuzanna Donath-Kasiura - Wicemarszałek Województwa.

    Dodatkowo, sale operacyjne, które były wykorzystywane przez oddział chirurgii ogólnej, zostały udostępnione chirurgom onkologom z Polskiego Centrum Onkologii, aby zapobiec przestojom i maksymalnie wykorzystać dostępne zasoby.

    Prezes szpitala wyraziła nadzieję, że działania te pozwolą na szybki powrót do pełnej funkcjonalności oddziału chirurgii, a pacjenci będą mogli liczyć na wysokiej jakości opiekę medyczną.
    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".