• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 856
  • Dodano: 2024-05-21 / 16:12
  • Komentarzy: 0

  Ruszają 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa"

  Opolskie Konfrontacje Teatralne to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce, które co roku przyciąga miłośników teatru z całego kraju. Tegoroczna edycja, będąca już 48. odsłoną festiwalu, rozpoczyna się 21 maja i potrwa do 26 maja. Festiwal odbywający się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu i jest finałem IX edycji Konkursu "Klasyka Żywa".

  Konfrontacje rozpoczynają się spektaklem "Wyzwolenie", który ze względów technicznych, nie zostanie pokazany w Opolu - widzowie będą mogli obejrzeć jego nagranie, zaprezentowane na dużym ekranie w Modelatorni. Przed spektaklem, o godzinie 18:00 odbędzie się wieczorek poetycki z "Klasyką Żywą"

  Podczas festiwalu publiczność będzie miała okazję obejrzeć sześć spektakli konkursowych, które są inscenizacjami klasycznych dzieł literatury polskiej. Oto repertuar tegorocznych przedstawień:

  1. "Wyzwolenie" w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku - spektakl otwierający festiwal, który zostanie zaprezentowany jako projekcja filmowa z powodu wymagań technicznych.

  2. "Sędziowie" w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.

  3. "Gołoledź" w reżyserii Piotra Kosewskiego z Teatru Niedużego w Sopocie.

  4. "Chłopi" w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie.

  5. "Przygody Koziołka Matołka" w reżyserii Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

  6. "Miłość czysta u kąpieli morskich" w reżyserii Zbigniewa Brzozy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.


  Dodatkowo, widzowie będą mogli zobaczyć spektakl towarzyszący "Ziemia obiecana" w reżyserii Piotra Ratajczaka z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Festiwal oferuje także liczne wydarzenia towarzyszące, takie jak wieczorek poetycki, warsztaty, spotkania z twórcami, a także koncert "Piosenki o ludziach z duszą" w wykonaniu Grażyny Łobaszewskiej i Adama Nowaka.

  Spektakle konkursowe będą rywalizować o różnorodne nagrody, w tym za najlepszą reżyserię, scenografię i muzykę, a przede wszystkim o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 80 000 zł. Łączna pula nagród wynosi 174 000 zł. Decyzję o przyznaniu nagród podejmie jury IX Konkursu na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej "Klasyka Żywa", w którego skład wchodzą uznani eksperci z dziedziny teatru i literatury.
  Patronat 24opole
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".