• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1192
    • Dodano: 2024-05-18 / 16:00
    • Komentarzy: 0

    Oncoday na Uniwersytecie Opolskim: Edukacja i profilaktyka onkologiczna

    (Fot. Daggy)

    W sobotę, 18 maja na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Opolskiego odbył się ONCODAY, organizowany przez Studenckie Towarzystwo Naukowe Uniwersytetu Opolskiego oraz Studenckie Koło Naukowe "Oncos". Wydarzenie przyciągnęło ponad 120 studentów zainteresowanych tematyką onkologiczną.

    ONCODay 2024 to inicjatywa, której celem było pogłębianie wiedzy studentów medycyny na temat profilaktyki, diagnostyki oraz metod leczenia nowotworów. Pod czujnym okiem dr hab. n. med. Barbary Radeckiej, uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w licznych warsztatach i ćwiczeniach praktycznych.

    - Jest piękna, słoneczna sobota, a mimo to jest tutaj setka młodych ludzi i część z nich przygotowała warsztaty dla tych pozostałych po to, żeby wzajemnie się uczyli - mówi Barbara Radecka, kierownik Kliniki Onkologii.

    - Dzisiejsza inicjatywa to szereg warsztatów z zakresu profilaktyki, leczenia oraz umiejętności miękkich, które są bardzo ważne w dalszej pracy jako przyszli adepci medycyny- powiedziała Dorota Szydłowska przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego ONKOS na Uniwersytecie Opolskim i studentka piątego roku kierunku lekarskiego.

    Studenci wzięli udział w praktycznych ćwiczeniach z wykorzystaniem trenażerów, dermatoskopów. Przeprowadzali biopsję gruboigłową oraz wzięli udział warsztatach z anatomii chirurgicznej oraz z komunikacji z
    pacjentem onkologicznym. Zajęcia te były niezwykle cenne, pozwalając na rozwijanie umiejętności praktycznych niezbędnych w diagnostyce i leczeniu nowotworów.

    - Pomagamy w komunikacji z pacjentem, szczególnie z trudnym pacjentem onkologicznym. To wyjątkowa grupa pacjentów, a choroba nowotworowa jest bardzo trudnym okresem w ich życiu. Chcemy przygotować naszych młodych adeptów medycyny, aby potrafili skutecznie komunikować się z pacjentami i byli wrażliwi na ich potrzeby - dodała Szydłowska.

    Warsztaty obejmowały również naukę podstawowych badań, takich jak badanie per rectum oraz badanie piersi, które są kluczowe dla wczesnego wykrywania nowotworów. - Każdy lekarz powinien umieć wykonać te badania, aby wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie. Promujemy również profilaktykę, w tym mammografię i kolonoskopię - dodała.

    Uczestnicy mieli także okazję zapoznać się z zaawansowanymi technikami, takimi jak brachyterapia i dermatoskopia. - Chcemy szerzyć czujność onkologiczną. Jeśli pojawi się jakaś zmiana, każdy lekarz powinien zauważyć ją i skierować na dalsze badania. Wczesne wykrycie może zapobiec konieczności leczenia systemowego. - Uczymy także badań bardziej specjalistycznych, jakim jest m.in. brachyterapia. Bardzo liczymy na to, że niektórzy z naszych studentów zainteresują się tą bardzo innowacyjną i nowoczesną metodą leczenia onkologicznego. Może zainteresujemy ich i przyjdą do Opolskiego Centrum Onkologii jako przyszli radioterapeuci.- dodaje Szydłowska.

    ONCODay zwraca szczególną uwagę na istotną kwestię profilaktyki nowotworowej.

    Opiekę merytoryczną nad studentami pełnili:

    dr hab. n.med. Barbara Radecka
    dr n. med. Tomasz Sachańbiński
    dr. n. med. Kamila Czerw
    lek. Anna Świercz
    lek. Agnieszka Kluczny
    mgr. Karolina Tomiczek-Kudła
    lek. Karolina Zarańska

    W warsztatach uczestniczyły również Ambasadorki Kampanii profilaktycznej "jesteś ważna"organizowanej przez powiat lubiński, z którą współpracuje SKN Oncos. Panie ćwiczyły badanie palpacyjne piersi na trenażerach oraz wysłuchały wykładów. Zdobytą wiedzą będą dzielić się dalej z mieszkankami Lubina i okolic.

    ONCODay na Uniwersytecie Opolskim był wyjątkową okazją dla studentów do poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności, które są kluczowe w walce z nowotworami. Jest też okazją, aby zwrócić uwagę, jak ważna jest profilaktyka onkologiczna. Odgrywa niezwykle istotną rolę w walce z nowotworami. Wczesne wykrywanie zmian nowotworowych znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie i pełne wyleczenie pacjenta. Regularne badania przesiewowe, takie jak mammografia, kolonoskopia i dermatoskopia pozwalają na wykrycie choroby w jej początkowym stadium, kiedy jest najbardziej podatna na leczenie.

    Dzięki profilaktyce można zapobiegać rozwojowi wielu nowotworów, poprzez wczesne usunięcie potencjalnie złośliwych zmian. Edukacja na temat zdrowego stylu życia, unikania czynników ryzyka oraz regularne badania kontrolne są fundamentem skutecznej profilaktyki. Dlatego tak ważne jest, aby społeczeństwo było świadome korzyści płynących z profilaktycznych badań i regularnie je wykonywało.
    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".