• Autor: Woytazz
  • Wyświetleń: 3529
  • Dodano: 2024-05-08 / 13:40
  • Komentarzy: 1

  Opolskie obchody 79. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej

  Dziś o godz. 12 pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego odbyły się oficjalne uroczystości w ramach obchodów 79. rocznicy II Wojny Światowej. Na Placu Wolności opolanie wspólnie świętowali obchody.

  8 maja obchodzimy 79 rocznicę zakończenia II wojny światowej i Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP w 2015 r. dla upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

  8 maja 1945 r. wszedł w życie podpisany dzień wcześniej akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej, co oznaczało oficjalny koniec wojny w Europie, ale nadal toczyły się walki na Dalekim Wschodzie. Największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości zakończył się dopiero 2 września 1945 r., po podpisaniu bezwarunkowej kapitulacji przez Japonię. Wojna trwała 6 lat i pochłonęła 5 razy więcej ofiar niż I wojna światowa.

  Dziś na Placu Wolności w Opolu uroczyście upamiętniono wszystkich tych, którzy walczyli i ginęli w obronie naszej ojczyzny.

  - To jest ten czas, kiedy co roku spotykamy się wszyscy razem, aby upamiętnić te ważne dla nas wydarzenia. Szczególnie w tych czasach. Wojny toczą się w różnych miejsach. Dziś szczególnie musimy dbać i mówić jak dbać o relacje międzyludzkie, ponieważ wojny są w różnych miejscach na świecie i musimy pilnować o to, abyśmy po prostu żyli bezpiecznie. - mówi Barbara Kamińska, przewodnicząca Rady Miasta Opole.

  W uroczystości wzięli udział kombatanci wojenni, przedstawiciele władz miasta oraz województwa, służby mundurowe oraz mieszkańcy Opola. Wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Polski podczas wznoszenia flagi na maszt.

  Złożono również wieńce pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego upamiętniające wydarzenia II Wojny Światowej.

  Zdjęcie (1/17)

  (Fot. Woytazz)

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-05-09 18:09:25 [31.60.92.*] id:1672982  
  liberty: Napisał postów [5363], status [Szycha] Reputacja
  Nie dajmy się wciągnąć w wojnę na ukrainie czy w wojnę na bliskim wschodzie - to nie są nasze wojny a jeżeli ktoś twierdzi że tak to niech na nie idzie sam !!!

  Nick:
  Treść: