• Autor: Woytazz
  • Wyświetleń: 9145
  • Dodano: 2024-05-03 / 15:26
  • Komentarzy: 2

  233. rocznica Konstytucji 3 maja - opolskie obchody

  O godz. 12 pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego odbyły rozpoczęły się uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 maja. Na placu wolności zgromadziły się tłumy.

  3 maja, to dzień ważny dla każdego polaka. Dokładnie 233 lat temu, w 1791 roku w Polsce Sejmik Wielki uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Od tamtej pory Polska zaczęła przemieniać się w monarchię konstytucyjną i wprowadziła trójpodział władzy.

  Dziś z okazji tego jakże ważnego święta narodowego na Placu Wolności odbyły się dziś oficjalne obchody konstytucyjne.

  W uroczystości wzięło udział szerokie grono osób zasłużonych dla Opola, jego historii. Obecni byli przedstawiciele wszystkich grup mundurowych. Opolscy reprezentanci w Sejmie i Senacie również byli obecni dziś wraz z opolanami podczas święta.

  Pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego złożono wieńce kwiatów ku czci święta narodowego, ale i również, aby oddać cześć Powstańcom Śląskim, którzy na opolskiej ziemi oddali własne życie za to, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.

  - Pozwólcie państwo, że przypomnę o Powstaniu Śląskim, które wybuchło w nocy z 2-go na 3-go maja. To tutaj bohaterowie walczyli o Polskość Śląska Opolskiego, dlatego dziś chciałbym skupić się i oddać hołd również tym, którzy walczyli dla nas, dla naszych przyszłych pokoleń. - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

  Po zakończeniu oficjalnej części obchodów organizatorzy zaprosili mieszkańców na rynek. Tam na opolan czeka ogromna ilość atrakcji. Dostępne są stoiska policji, straży granicznej, służby więziennej, wojska polskiego. Dodatkowo jest wiele namiotów, w których odbywają się przeróżne warsztaty dla najmłodszych. Fotobudka, mnóstwo pyszności, jednych słodkich, a drugich kwaśnych. Z pewnością każdy opolanin znajdzie coś dla siebie, aby wspólnie z miastem świętować Konstytucję 3 maja.

  Ponadto na scenie muzycznej, która również ulokowana jest na rynku odbyła się Etiuda historyczna nawiązująca do uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku oraz pokaz tańca w wykonaniu grupy Zespół Pieśni i Tańca Opole.
  Po młodych, opolskich tancerzach na scenie usłyszeć mogliśmy występ Bialskiej Orkiestry Dętej.

  O 16.15 opolanie na rynku wspólnie odśpiewali "Odę do Radości". A tuż po wzruszającym, integrującym całe Opole momencie, na scenie magiczne show muzyczne rozpoczął Michał Bober wykonując największe przeboje Zbigniewa Wodeckiego.

  Zdjęcie (1/47)

  (Fot. Woytazz)

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-05-05 07:31:54 [.*] id:1672793  
  neo: Napisał postów [2104], status [Szycha] Reputacja
  Polak małą literą... Tak piszą ludzie po 24-godzinnych kursach on-line!

  Nick:
  Treść:
  2024-05-03 17:47:14 [.*] id:1672738  
  neon: Napisał postów [2724], status [Szycha] Reputacja
  Jego ekscelencja nieobecny na zdjęciach!

  Nick:
  Treść: