• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1156
  • Dodano: 2024-04-25 / 20:15
  • Komentarzy: 3

  Blisko 2 promile miał zatrzymany namysłowianin. Musi liczyć się z utratą samochodu

  (Fot Policja)

  Od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przekonał się o tym 42-letni mieszkaniec Namysłowa, który kierował mając w organizmie 1,9 promila.

  W poniedziałek 22 kwietnia br., około godziny 16:25 patrol ogniwa interwencyjnego namysłowskiej policji zatrzymał do kontroli drogowej kierującego Deawoo Lanos. Funkcjonariusze zaraz po podejściu do kierującego wyczuli silną woń alkoholu. Przeprowadzone przez nich badanie trzeźwości potwierdziło fakt, że mężczyzna kierował samochodem, znajdując się pod wpływem alkoholu. Urządzenie wskazało, że 42-latek miał w organizmie 1,9 promila. Ponadto po sprawdzeniu w systemach policyjnych okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

  Policjanci na miejscu poinformowali mężczyznę, że za popełnione przestępstwo kierowania pod wpływem alkoholu oraz za popełnione wykroczenie polegające na kierowaniu bez uprawnień zostaną sporządzone wnioski o ukaranie do sądu. Natomiast zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 14 marca br. funkcjonariusze tymczasowo zabezpieczyli także jego samochód.

  Przypominamy, że za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdu. Dodatkowo w tej sytuacji mają zastosowanie nowe przepisy dotyczące przepadku samochodu za jazdę w stanie nietrzeźwości. Teraz 42-latek oprócz wymienionej kary, musi się również liczyć z utratą pojazdu.

  Od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

  Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

  zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
  sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
  nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:

  - był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
  - znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-04-25 23:57:12 [83.26.39.*] id:1672268  
  Krzycho: Napisał postów [5131], status [VIP] Reputacja
  Wartość tego samochodu to 000 nic więc to my wszyscy pokryjemy koszty tej "utraty samochodu"

  Nick:
  Treść:
  2024-04-25 20:35:48 [194.29.183.*] id:1672265  
  ombre: Napisał postów [19984], status [VIP] Reputacja
  Więcej będzie kosztowało holowanie i przechowywanie tego grata niż państwo na nim zarobi.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2024-04-25 22:28:09 [77.255.188.*] id:1672266  
  maromarko: Napisał postów [75], status [rozkręcił się] Reputacja
  Złomowanie gratis od podatników. Jedyny zysk to nadzieja, że do zakupu kolejnego grata nikogo nie rozjedzie.