• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1232
  • Dodano: 2024-05-03 / 11:00
  • Komentarzy: 0

  Zobacz program obchodów 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

  Konstytucja 3 Maja, uchwalona w 1791 roku, stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja regulująca zasady funkcjonowania państwa. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku. Zobacz, co przygotowało miasto na ten dzień.

  Obchody rozpoczną się o godzinie 12:00 pod pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego, gdzie odbędą się państwowe ceremonie upamiętniające to ważne dla polskiej historii wydarzenie.

  Następnie, o godzinie 13:30, w sali im. Karola Musioła w opolskim Ratuszu zaplanowano sesję Rady Miasta Opola, której tematem przewodnim będzie rocznica Konstytucji.

  Od 14:00 na opolskim Rynku rozpocznie się część artystyczna i rozrywkowa. W programie znajdą się m.in. etiuda historyczna nawiązująca do Konstytucji 3 Maja, a także występy Zespołu Pieśni i Tańca Opole, który zaprezentuje suity tańców narodowych. Dodatkowo swoje umiejętności zaprezentuje Bialska Orkiestra Dęta.

  Dla najmłodszych przygotowano szereg atrakcji takich jak zabawy, animacje i warsztaty. Dużym zainteresowaniem, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych, z pewnością będą cieszyć się pokazy pojazdów i sprzętu opolskich służb mundurowych.

  Nie zabraknie także elementów nawiązujących do rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, które uczczymy wspólnym odśpiewaniem "Ody do radości", symbolu europejskiej jedności.

  Wydarzenie zakończy koncert Michała Bobera, który wykona utwory legendarnego Zbigniewa Wodeckiego, przypominając jego twórczość w nowoczesnych aranżacjach.

  Program:

  godz. 14.00 - etiuda historyczna nawiązująca do święta Konstytucji 3 maja
  godz. 14.15 - suita tańców narodowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Opole
  godz. 15.15 - występ Bialskiej Orkiestry Dętej
  godz. 16.15 - wspólne odśpiewanie "Ody do radości" z okazji 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej
  godz. 16.30 - koncert - piosenki Zbigniewa Wodeckiego w wykonaniu Michała Bobera
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".