• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 3188
  • Dodano: 2024-04-21 / 17:30
  • Komentarzy: 0

  Kolejna zmiana organizacji ruchu w związku z budową ronda na DK45

  W najbliższy poniedziałek, 22 kwietnia, planowane jest zamknięcie wlotu w ciągu drogi krajowej nr 45 do drogi wojewódzkiej nr 429 w kierunku Prószkowa. Wprowadzenie zmian w organizacji ruchu ma związek z budową ronda w Zimnicach Małych. Dla kierowców jadących z Opola w kierunku Prószkowa zalecana jest podróż drogą wojewódzką nr 414. Utrudnienia potrwają dwa miesiące.

  Postęp prac

  Poza korektą dwóch wlotów, wybudowano połowę tarczy ronda, gdzie podobnie jak na wlotach zakończono prace przy układaniu warstwy podbudowy z kruszywa. Wykonano także prace brukarskie związane z układaniem krawężników. W najbliższym czasie rozpoczną się na tym odcinku prace bitumiczne.

  Planowany zakres prac

  Rozbudowa skrzyżowania obejmuje odcinek drogi krajowej nr 45 o łącznej długości ok. 0,5 km wraz z budową ronda o średnicy 65 m z pięcioma wlotami oraz przebudową odcinków wlotowych dróg: DK45, DW429 w kierunku Prószkowa, DW415 w kierunku Rogowa Opolskiego i DP1716O w kierunku Zimnic Małych.

  Inwestycja przewiduje również budowę oświetlenia, kanału technologicznego, odwodnienia, zatok autobusowych, a także przebudowę infrastruktury niezwiązanej z drogą (sieci energetyczne, telekomunikacyjne, wodociągowe, kanalizacyjne).

  Powstaną też elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego - ścieżki pieszo-rowerowe i przejścia dla pieszych. Realizacja zadania nie wpłynie na funkcjonowanie istniejącego taśmociągu transportującego urobek z kopalni, zlokalizowanego nad skrzyżowaniem.

  Inwestycja ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez zmniejszenie prędkości najazdowej w okolicach ronda oraz poprawę płynności ruchu dla użytkowników dróg podporządkowanych, co wpłynie także na komfort jazdy kierowców.

  Dokumentacja projektowa dla tego zadania była współfinansowana przez Zarząd Województwa Opolskiego, Zarząd Powiatu Opolskiego oraz Gminę Prószków. Zadanie realizuje firma TRANSKOM Białdyga z umową na kwotę blisko 11,3 mln zł. Zakończenie robót budowlanych planowane jest jeszcze w bieżącym roku.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".