• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 686
    • Dodano: 2024-04-17 / 14:00
    • Komentarzy: 2
    • Materiał zewnętrzny

    Kredyt na pierwszy biznes w Polsce

    Ruszanie z pierwszym biznesem nie jest prostym zadaniem. Niekiedy może przynosić trudności, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy stawiają swoje pierwsze poważne kroki zawodowe. Najczęściej zmagają się oni z problemem dotyczącym finansów. Bowiem nie zawsze uda się zgromadzić takie środki, które umożliwiłyby efektywny rozwój na każdym polu. Wówczas szczególnie przydatne stają się kredyty na pierwszy biznes w Polsce. Są oferowane przez wiele banków i niekiedy przez instytucje pozabankowe. Kto może z nich skorzystać i jakie są warunki?

    Czy można uzyskać kredyt na pierwszy biznes w Polsce?


    Większość banków oferuje różnorodne wsparcie finansowe dla przedsiębiorców, którzy prowadzą firmę przez minimum rok. Jest to standardowa oferta, która może przyjmować formę kredytu obrotowego, inwestycyjnego czy niekiedy gotówkowego. Jednak często można spotkać się z ofertą typu kredyt na rozpoczęcie pierwszego biznesu, który - jak wskazuje sama nazwa - jest przeznaczony dla nowych przedsiębiorców. Ten można zaciągnąć już nawet od pierwszego dnia działalności, co jest dostępne choćby w mBanku.


    Jest to dość ryzykowne dla banku, bo nowe firmy nie mają tak stabilnej sytuacji, aby w 100% dać gwarancję spłaty pożyczki. Dlatego też kredyty takie są z reguły udzielane z uwzględnieniem dodatkowych elementów przy weryfikacji kredytobiorcy. Można zwiększyć swoje szanse na wsparcie finansowe poprzez przedstawienie dobrze przygotowanego biznesplanu czy zabezpieczenie kredytu.


    Dostępne są również programy rządowego wsparcia finansowego czy pomoc z Unii Europejskiej, które mają na celu ułatwienie startu nowym biznesom. Są to najczęściej dotacje czy kredyt na biznes w Polsce na preferencyjnych warunkach lub z dopłatami.


    Kto może otrzymać kredyt na pierwszy biznes?


    Kredyt na własny biznes w Polsce jest przyznawany firmom spełniającym określone warunki. Przede wszystkim koniecznością jest przedstawienie realistycznego i dobrze przemyślanego biznesplanu. Jest to niezbędne, aby banki widziały potencjał zarobku i tym samym zdolność do spłaty pożyczonego zobowiązania. Wiek, historia kredytowa i ewentualne doświadczenie w branży, w której ma działać firma, również mogą być brane pod uwagę podczas weryfikacji wniosku i podnosić Twoje szanse.


    Jeśli chodzi o programy rządowe i unijne, niekiedy są udzielane we współpracy z bankami.


    Ich celem jest ułatwienie startu młodym przedsiębiorcom poprzez oferowanie poręczeń lub gwarancji kredytowych, a nawet dotacji, które mogą znacząco obniżyć barierę wejścia dla nowych graczy na rynku. Tak więc potencjalni przedsiębiorcy, niezależnie od ich aktualnej sytuacji finansowej, mogą znaleźć dostępne opcje finansowania, jeśli wykażą się determinacją i dobrze przygotowanym planem działania, który "przekona" bank.


    Kredyt na nowy biznes jak go uzyskać? - Warunki


    Jak już wiesz, kredyt na otwarcie biznesu w Polsce nie jest dostępny dla każdego. Mimo tego, że nowa firma nie ma ugruntowanej pozycji na rynku i nie zawsze jest stabilna finansowo, banki chętnie udzielają wsparcia młodym przedsiębiorcom. Trzeba jednak spełnić kilka wymogów. Szczegółowo chodzi o:



    • Biznesplan - Musisz przedstawić szczegółowy biznesplan, który uwzględnia opis planowanej działalności, prognozy finansowe, analizę rynku czy strategię rozwoju firmy. Wszystko to musi przekonać bank, że biznes da odpowiednie zyski, które umożliwią spłatę kredytu.

    • Doświadczenie i kompetencje - Nie zawsze jest to konieczne, ale bez wątpienia doświadczenie, wykształcenie czy kompetencje w branży, w której ma działać nowa firma, jest dobrze odbierane przez kredytodawcę. To zwiększa szanse na wsparcie.

    • Historia kredytowa - Twoja historia kredytowa może być analizowana pod kątem zdolności do terminowej spłaty zobowiązań. Banki w tym celu weryfikują BIK.

    • Zabezpieczenie kredytu - Może okazać się konieczne zapewnienie zabezpieczenia, ale nie zawsze jest to wymagane. Zabezpieczeniem mogą być np. hipoteka.

    • Wkład własny - Zdarza się, że przy kredycie inwestycyjnym bank wymaga wkładu własnego. Zazwyczaj wynosi on 20% wartości inwestycji.


    Oczywiście niezbędna jest zdolność kredytowa, na którą wpływa wiele elementów. Możesz samodzielnie sprawdzić, jak aktualnie się przedstawia, korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej.


    Ile można dostać kredytu na otwarcie biznesu?


    Kwota kredytu na otwarcie biznesu w Polsce może się znacznie różnić, w zależności od banku. Istnieją kredyty inwestycyjne opiewające na naprawdę wysokie sumy, jednak najczęściej są przeznaczone dla firm mających już stabilną sytuację na rynku. Analizując oferty banków, można zauważyć, że wiele z nich oferuje kredyt na start dla firm w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych.


    Niektóre banki udzielają nawet kilkuset tysięcy złotych dla projektów uznanych za wyjątkowo perspektywiczne czy dobrze zabezpieczone. Pamiętaj jednak, że większe kwoty wiążą się z bardziej rygorystycznymi procedurami weryfikacyjnymi i wymogiem lepszego zabezpieczenia kredytu. Z tego też względu są one skierowane do bardzo nielicznej grupy spełniającej wszystkie wymagania.


    Jakie banki oferują kredyt na pierwszy biznes?


    Banków i instytucji finansowych, które oferują obecnie kredyty na pierwszy biznes w Polsce, nie jest zbyt dużo. Dzieje się tak głównie dlatego, że jest to dość specyficzna forma wsparcia, która daje jednak dość wysokie ryzyko dla banku.


    Mimo tego pożyczkę biznes w Polsce uzyskać można np. w takich bankach jak:


    BNP Paribas



    • Do 230.000 zł

    • RRSO od 11,55%


    Santander Bank Polska



    • Do 300.000 zł

    • RRSO od 18,24%


    Alior Bank



    • Do 200.000 zł

    • RRSO od 12,57%


    PKO Bank Polski



    • Do 300.000 zł

    • RRSO od 9,82%


    Więcej aktualnych ofert kredytu dla firma znajdziesz w zaufanym rankingu na: https://www.totalmoney.pl/kredyty_dla_firm.


    Czy warto brać kredyt na pierwszy biznes w Polsce?


    Każda decyzja o wzięciu kredytu na nowy biznes w Polsce musi być podparta analizą, czy takie finansowanie jest konieczne w Twoim przypadku i jakie niesie ryzyko. Z jednej strony może to być skuteczny sposób na szybkie pozyskanie niezbędnych środków na rozpoczęcie biznesu i inwestycje w technologie czy marketing, które pozwolą CI się rozwinąć.


    Z drugiej jednak strony finansowanie wiąże się z ryzykiem i obowiązkiem regularnej spłaty zobowiązań. Może to być wyzwaniem zwłaszcza na starcie działalności, gdy Twoje przychody nie będą jeszcze stabilne. Ostatecznie warto przemyśleć wszystkie za i przeciw, czy też rozejrzeć się za przysługującymi dotacjami, o które możesz się ubiegać.



    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2024-04-17 14:18:17 [31.60.85.*] id:1672036  
    JutroalboWcale: Napisała postów [510], status [starszy pismak] Reputacja
    15 kwietnia Rudy zaciągnął Polkom i Polakom 6,3 mld euro kredytu kpo.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2024-04-17 14:58:47 [188.123.205.*] id:1672037  
    toomy: Napisał postów [402], status [starszy wyjadacz] Reputacja
    Chyba twój stary jest rudy,i załatwił rodzince chomonto w jakimś SKOK-u,albo innym pisuarowm banku