• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 2740
  • Dodano: 2024-04-10 / 15:00
  • Komentarzy: 1

  Urząd Skarbowy ściga dłużników abonamentu RTV

  (Fot. Archiwum)

  W świetle obowiązujących przepisów, posiadacze zarejestrowanych odbiorników RTV zobowiązani są do regularnego uiszczania opłat abonamentowych. W przypadku zaległości, na pierwszej linii frontu stoi Poczta Polska, która emituje wezwania do zapłaty. Jeśli jednak opłaty te pozostają nieuregulowane, do akcji wkracza urząd skarbowy, rozpoczynając procedurę windykacyjną.

  Jednym z najbardziej znaczących przypadków, jaki odnotował urząd skarbowy, jest sytuacja mieszkańca Pomorza. Zaległości tego rekordzisty, dotyczące nieopłaconego abonamentu RTV, sięgają aż 190 tys. zł.

  Stawki abonamentu RTV na bieżący rok wynoszą 8,70 zł miesięcznie za posiadanie odbiornika radiowego i 27,30 zł za telewizor. Istnieje możliwość obniżenia tych kosztów o 10%, dokonując płatności rocznej z góry. Niemniej, wielu posiadaczy odbiorników nadal omija ten obowiązek.

  W przypadku nieregulowania zobowiązań urząd skarbowy posiada szeroki wachlarz narzędzi windykacyjnych, w tym możliwość pobrania należności z nadpłaty podatku, emerytur, pensji, rachunków bankowych, a także za pośrednictwem komornika.

  Jak podaje Interia, urzędy skarbowe odzyskały znaczące sumy dzięki procedurom egzekucyjnym, z największą pojedynczą kwotą zabezpieczoną w województwie pomorskim, wynoszącą 187 tys. zł.

  Osobom zalegającym z płatnościami pozostaje możliwość uniknięcia procedury egzekucyjnej poprzez złożenie wniosku o rozłożenie długu na raty do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W szczególnych przypadkach rozważane jest nawet umorzenie zaległości.

  Dyskusja na temat likwidacji abonamentu RTV trwa od lat, a na horyzoncie pojawiają się plany zastąpienia go opłatą audiowizualną, naliczaną od osób w wieku 26-75 lat. Rozważana stawka to około 9 zł miesięcznie. W ramach nowych regulacji pewne grupy społeczne, w tym osoby o niskich dochodach, renciści, bezrobotni, a także osoby starsze i dzieci, mogą zostać zwolnione z obowiązku płacenia nowej opłaty.

  Trwająca debata na temat przyszłości finansowania mediów publicznych w Polsce podkreśla ważność dostępu do informacji i kultury, równocześnie stawiając pytania o sprawiedliwość obecnie obowiązującego systemu opłat abonamentowych.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-04-10 18:32:34 [31.60.86.*] id:1671862  
  liberty: Napisał postów [5327], status [Szycha] Reputacja
  Skarbówka może by się tak zainteresowała majątkiem Obajtka czy autami za miliony Rutkowskiego albo prześwietliła majątki ukraińskich dezerterów przebywających w naszym kraju?

  Nick:
  Treść: