• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 814
  • Dodano: 2024-04-10 / 09:10
  • Komentarzy: 1

  Rozpoczyna się kluczowe trzydniowe posiedzenie Sejmu

  (Fot. Archiwum)

  Sejm RP przystąpi do rozpatrywania szeregu istotnych projektów ustaw, w tym nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS) oraz projektów dotyczących przepisów aborcyjnych. Posiedzenie Sejmu, rozciągające się na trzy dni, zapowiada się jako jedno z najistotniejszych od czasu zaprzysiężenia obecnego rządu 15 października. Niewątpliwie, będzie to czas intensywnych debat i emocjonujących decyzji.

  Głównym punktem obrad będzie rządowy projekt nowelizacji ustawy o KRS. Proponuje on istotną zmianę w procesie wyboru członków tej instytucji - zgodnie z nowymi przepisami, 15 sędziów-członków KRS miałoby być wybieranych w bezpośrednich i tajnych wyborach przez sędziów z całej Polski, co stanowi odejście od obecnego modelu, gdzie wybory te odbywają się przez Sejm. Zaproponowana zmiana niesie za sobą również konsekwencję utraty mandatów przez obecnych członków KRS po wyborze nowej kadencji.

  Zmiany w ustawie o KRS spotkały się z poparciem Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która przyjęła projekt nowelizacji z kilkoma modyfikacjami. Wprowadzone poprawki obejmują m.in. możliwość zgłaszania kandydatów na członków KRS przez Naczelną Radę Adwokacką, Krajową Izbę Radców Prawnych oraz Krajową Radę Notarialną. Ponadto dokonano rozszerzenia składu Rady Społecznej działającej przy KRS o przedstawiciela Krajowej Rady Komorniczej, co podkreśla dążenie do większej pluralizacji i reprezentatywności w obrębie tego organu.

  Z kolei cztery projekty dotyczące przepisów aborcyjnych złożyły: KO, Lewica i Trzecia Droga.

  Obrady Sejmu na temat nowelizacji ustawy o KRS oraz innych kluczowych projektów prawnych, mają potencjał nie tylko do wprowadzenia znaczących zmian w polskim systemie sądownictwa, ale również do wywołania szerokiej dyskusji społecznej na temat kierunków rozwoju polskiego prawa.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-04-10 10:20:40 [62.87.183.*] id:1671846  
  Krzycho: Napisał postów [5127], status [VIP] Reputacja
  No to zapowiada się kolejny Muppet Show :)

  Nick:
  Treść: