• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 4779
  • Dodano: 2024-04-09 / 11:45
  • Komentarzy: 1

  Zorganizowana międzynarodowa grupa przestępcza działająca metodą "na wnuczka" rozbita (WIDEO)

  (Fot. Policja )

  Opolscy kryminalni wspólnie z policjantami z Dolnego Śląska rozbili zorganizowaną grupę przestępczą działającą metodą "na wnuczka". W wyniku wspólnej realizacji zatrzymane zostały 3 osoby, policjanci zabezpieczyli mienie o wartości ponad 600 000 złotych. To między innymi 3 luksusowe samochody i półkilogramowa sztabka złota.

  Jeden z mężczyzn został zatrzymany na gorącym uczynku, gdy dzwonił do kolejnych ofiar. Z zebranych materiałów wynika, że przestępcy działali także na terenie Niemiec. Policjanci udowodnili grupie oszustwa na nie mniej niż 700 000 złotych, a usiłowania na kwotę 2 500 000 złotych.

  Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu wspólnie z policjantami z Dolnego Śląska długie miesiące rozpracowywali międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się oszustwami pod legendą. Żmudna i skrupulatna praca operacyjna oraz wykonanie szeregu czynności dochodzeniowo-śledczych, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, przyniosły oczekiwany efekt w postaci identyfikacji sposobu działania sprawców, zatrzymania osób zajmujących się przestępczym procederem oszukiwania osób pod legendą, a także zabezpieczenia obszernego materiału dowodowego.

  Członkowie rozbitej grupy przestępczej, działającej na terenie Wrocławia i innych miejscowości w Polsce oraz na obszarze Republiki Federalnej Niemiec, popełniali przestępstwa na szkodę osób w podeszłym wieku, w wyniku których wyłudzali od swoich ofiar mienie w postaci pieniędzy, biżuterii oraz złota. Sprawcy, podając się za funkcjonariuszy policji, prokuratorów i osoby bliskie oraz pozorując działania policji, a także prokuratury, wprowadzali pokrzywdzonych w błąd, w konsekwencji czego wyłudzali od nich kosztowności i pieniądze będące często oszczędnościami gromadzonymi przez całe życie. Działając w ten sposób, oszuści wyłudzili mienie o wartości nie mniejszej niż 700 tysięcy zł oraz usiłowali wyłudzić kolejne 2 500 000 zł.

  W toku realizacji tej sprawy policjanci zatrzymali na terenie stolicy Dolnego Śląska trzy osoby - członków zorganizowanej grupy. W trakcie przeszukań pomieszczeń mieszkalnych i wynajętych przez zatrzymanych powierzchni magazynowych funkcjonariusze odzyskali mienie należące do osób pokrzywdzonych w postaci: sztabki złota, złotej biżuterii, znacznej ilości euro oraz dolarów o łącznej wartości nie mniejszej niż 600 tysięcy zł. Ponadto mundurowi zabezpieczyli procesowo trzy samochody, a także zegarki luksusowych marek należące do osób podejrzanych.

  Zatrzymanym przedstawiono łącznie 24 zarzuty popełnienia przestępstw z art. 286 § 1 kk (oszustwo) oraz dodatkowo cała trójka będzie odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Sąd na wniosek prokuratora nadzorującego śledztwo zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Za przestępstwa, o które są podejrzani, grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-05-06 02:30:45 [.*] id:1672829  
  Bartek1939: Napisał postów [169], status [wyjadacz] Reputacja
  600.000 to miedzy innymi 3 luxusowe auta, to co to za luxusowe marki musialy byc ?

  Nick:
  Treść: