• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 5336
    • Dodano: 2024-03-31 / 19:30
    • Komentarzy: 3

    Biedronka przegrała w sądzie. Jeronimo Martins Polska ma zapłacić ponad 60 mln zł

    (Fot. Archiwum)

    Sąd Apelacyjny utrzymał karę w wysokości ponad 60 milionów złotych nałożoną na właściciela sieci sklepów Biedronka przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) za wprowadzanie konsumentów w błąd co do kraju pochodzenia oferowanych produktów.

    W wydanym wyroku Sąd Apelacyjny podkreślił, że przedsiębiorcy mają obowiązek zapewnienia pełnych i rzetelnych informacji o oferowanych produktach. Zgodnie z orzeczeniem, wprowadzanie konsumentów w błąd dotyczące cech produktu, w tym jego pochodzenia, jest praktyką niezgodną z prawem, wpływającą negatywnie na decyzje zakupowe klientów.

    Sprawa dotyczy nałożenia przez Prezesa UOKiK, Tomasza Chróstnego, kary finansowej w wysokości ponad 60 milionów złotych na spółkę Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci sklepów Biedronka. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że sieć sklepów wprowadzała konsumentów w błąd co do kraju pochodzenia oferowanych warzyw i owoców, co mogło mieć wpływ na ich decyzje zakupowe. Nieprawidłowości stwierdzono w 27,8% sklepów Biedronka, które zostały skontrolowane przez Inspekcję Handlową.

    Postępowanie przeciwko Jeronimo Martins Polska zostało wszczęte przez Prezesa UOKiK w maju 2020 roku, na podstawie skarg konsumentów oraz wyników kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Handlową. Kontrole te wykazały, że informacje dotyczące kraju pochodzenia warzyw i owoców podawane w sklepach często różniły się od tych, które znajdowały się na opakowaniach zbiorczych czy w dokumentach dostawy.

    Tomasz Chróstny, komentując decyzję o nałożeniu kary, podkreślił, że rzetelne informowanie o produktach jest fundamentalnym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy i niezbywalnym prawem konsumenta. Naruszenia stwierdzone w sieci Biedronka miały charakter systemowy i długotrwały, co uzasadniało decyzję o nałożeniu rekordowej kary.

    Orzeczenie Sądu Apelacyjnego stanowi potwierdzenie stanowiska UOKiK i podkreśla wagę transparentności oraz uczciwości w relacjach handlowych między przedsiębiorcami a konsumentami. Kwestia prawidłowego informowania o pochodzeniu produktów jest szczególnie ważna dla wielu konsumentów, którzy dokonują wyboru produktów, opierając się na informacjach o ich pochodzeniu, wpływając tym samym na lokalną gospodarkę i wspierając rodzimych producentów.

    Przypominamy - w 2023 r. SA potwierdził również inną decyzję Prezesa UOKiK w sprawie niesłuszności żądania wyższej ceny w kasie niż ta widoczna przy produkcie. Taką praktykę stosował właściciel Biedronki. Kara wyniosła 115 mln zł.

    źródło: UOKIK
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2024-04-01 02:03:23 [178.43.253.*] id:1671539  
    Gaz: Napisał postów [5455], status [VIP] Reputacja
    Takie sprawy ale nie w Polskich korupcjogennych sądach na telefon.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2024-04-01 06:27:32 [188.123.205.*] id:1671540  
    toomy: Napisał postów [136], status [rozkręcił się] Reputacja
    Spokojnie,oberSzeryf zerro już się szykuje do pierdla.Teraz już będzie tylko lepiej. Oby nie zdechł nim go wsadzą.
    2024-03-31 22:36:28 [194.29.182.*] id:1671537  
    Balaenoptera: Napisał postów [98], status [rozkręcił się] Reputacja
    4 lata proces. Takie rzeczy tylko w tym upadłym kraju. No chyba że trzeba skazać kogoś dla poklasku to wystrczą 2 tygodnie, a potem zaledwie tydzień żeby go ułaskawić.

    Nick:
    Treść: