• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 3396
  • Dodano: 2024-03-31 / 15:20
  • Komentarzy: 0

  Ostrzeżenie: Przekroczone normy pyłu zawieszonego PM10 oraz pył znad Sahary

  Instytut Monitoringu Środowiska ogłosił przekroczone normy pyłu zawieszonego PM10. Oznacza to poważne ryzyko dla zdrowia publicznego, szczególnie wśród osób z grup podwyższonego ryzyka.

  Normy zostały przekroczone na stacjach pomiarowych w Kędzierzynie-Koźlu oraz Olesnie, gdzie odnotowano stężenia pyłu PM10 odpowiednio na poziomie 102,8 μg/m3 i 103,6 μg/m3. Obszar przekroczeń obejmuje miasto Kędzierzyn-Koźle i obszary w gminach: Bierawa, Reńska Wieś, Polska Cerekiew, Cisek oraz miasto Olesno i gminy: Gorzów Śląski, Radłów, Zębowice. Zagrożenie dotyczy łącznie około 55 tysięcy mieszkańców tych terenów.

  Główną przyczyną wzrostu stężeń pyłu zawieszonego PM10 były masy powietrza napływające znad Sahary, które przyniosły ze sobą pyły zawieszone.

  Aktualna sytuacja baryczna na kontynencie, zdefiniowana przez głęboki i obszerny obszar niskiego ciśnienia nad Wyspami Brytyjskimi oraz stabilny wyż atmosferyczny rozmieszczony nad Turcją, doprowadziła do napłynięcia nad Europę gorących mas powietrza pochodzących z Afryki. Zjawisko to wiąże się z dodatkowym zjawiskiem meteorologicznym - transportem pyłu z Sahary.

  - Według prognoz dziś obserwujemy apogeum napływu pyłu saharyjskiego nad Polskę. Od jutra strefa ta będzie odsuwać się od naszego kraju. Pył saharyjski, oprócz widocznego zmętnienia atmosfery wpływa też na temperaturę. Trudniej jest jej osiągnąć wysokie wartości - informuje IMGW-PIB METEO POLSKA.

  Osoby cierpiące na przewlekłe choroby serca i układu oddechowego, jak również osoby starsze, kobiety w ciąży, małe dzieci, a także osoby z chorobami nowotworowymi mogą odczuwać pogorszenie stanu zdrowia, dolegliwości takie jak ból w klatce piersiowej, znużenie, kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie objawów astmy oraz zwiększone ryzyko infekcji dróg oddechowych.

  Wszystkim mieszkańcom, a w szczególności grupom wrażliwym, zaleca się ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, ograniczenie wietrzenia pomieszczeń. W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.
  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".