• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1126
  • Dodano: 2024-03-30 / 07:00
  • Komentarzy: 2

  Tradycyjny koszyczek wielkanocny: Co powinno się w nim znaleźć?

  (Fot. Archiwum)

  W Wielką Sobotę zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego wierni udają się do kościołów, by poświęcić pokarmy, które później znajdą się na świątecznym stole. Rytuał ten, głęboko zakorzeniony w polskiej kulturze, jest okazją do refleksji nad znaczeniem poszczególnych składników święconki.

  Jajka, umieszczane w koszyczku jako pierwsze, symbolizują nowe życie i zmartwychwstanie. To one otwierają listę pokarmów z głębokim znaczeniem. Chleb, który również znajdziemy w święconce, odnosi się do Eucharystii ustanowionej w Wielki Czwartek, podczas której Jezus podzielił się chlebem ze swoimi uczniami. Baranek, często wykonany z masła lub cukru, symbolizuje Jezusa, który złożył siebie w ofierze za grzechy ludzkości.

  Sól w koszyczku przypomina o ochronie przed zepsuciem i ma moc uświęcającą, podczas gdy mięso, najczęściej w postaci białej kiełbasy, jest symbolem witalności. Chrzan, z jego ostrym smakiem, symbolizuje siłę i męstwo Jezusa. Pieprz zaś nawiązuje do gorzkich ziół spożywanych przez Izraelitów na pamiątkę pobytu w Egipcie.

  Pamiętajmy także, że w czasie święcenia pokarmów nie wykonujemy znaku krzyża, podkreślając, że święcenie odnosi się bezpośrednio do pokarmów, a nie do osób.

  Dodatkowo, w kontekście symboliki wielkanocnej, warto wspomnieć o zającu, który jest popularnym symbolem tych świąt. Dr Grzegorz Odoj, etnolog z Uniwersytetu Śląskiego, wyjaśnia, że zając, ze względu na swoją niezwykłą płodność, stał się symbolem witalnych sił przyrody, co przyczyniło się do jego silnego związku z Wielkanocą.

  Przygotowanie koszyczka wielkanocnego to nie tylko tradycja, ale również okazja do przypomnienia sobie o głębokim znaczeniu tych świąt.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-03-30 12:57:51 [178.43.253.*] id:1671522  
  Gaz: Napisał postów [5476], status [VIP] Reputacja
  Ja wkładam prezerwatywy.

  Nick:
  Treść:
  2024-03-30 08:56:00 [89.64.118.*] id:1671517  
  Demotywator: Napisał postów [34385], status [VIP] Reputacja
  w koszczyku powinna być obowiązkowo małpka soplica;)

  Nick:
  Treść: