• Autor: Woytazz
  • Wyświetleń: 5078
  • Dodano: 2024-03-28 / 13:45
  • Komentarzy: 3

  Kaplica na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej. Jaka będzie jej przyszłość?

  (Fot. Woytazz)

  Dziś o godz. 12 pod Kaplicą Cmentarną przy ul. Wrocławskiej odbyła się konferencja prasowa. Ogłoszono rozpoczęcie procesu o wpisanie Kaplicy z 1902 roku na listę zabytków.

  Cmentarz przy ulicy Wrocławskiej jest najstarszą nekropolią Opola. Jednakże na terenie cmentarza kluczowe obiekty, jak Kaplica Cmentarna mają swoich właścicieli, którzy nie interesują się losami swojej nieruchomości. A to powoduje, że miasto jest bezradne. Jednak nie do końca. Temat można "ugryźć" inaczej.

  - Kaplica, która od lat niszczeje. Kaplica, która jest częścią cmentarza, o który dba Zakład Komunalny w Opolu, ale mieszkańcy nie wiedzą, że ta Kaplica ma prywatnych właścicieli. Miasto choćby chciało, to bez zgody właścicieli nie może zrobić nic. Często wobec miasta formułowano oczekiwania, aby zrobić coś z obiektem, który niszczeje i stanowi zagrożenie. Jest szansa, że ta Kaplica znajdzie się na liście zabytków. Tym samym będzie można wyegzekwować od właścicieli, chociaż remont tego obiektu. - mówi prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.

  - Cmentarz przy ul. Wrocławskiej jest najstarszą nekropolią w Opolu. W mieście od lat toczyły się zażarte dyskusje dotyczące Neogotyckiej Kaplicy z 1902 roku. Dyskusje na temat tego, że stoi i niszczeje. Tak jak wspomniał pan prezydent, Kaplica ma swoich właścicieli i miasto nie może nic z tym zrobić. Jesteśmy tu po to, aby państwu powiedzieć, że rozpoczynamy bardzo trudną procedurę wpisania tego obiektu na listę zabytków. Procedura będzie bardzo trudna, ponieważ jest to własność prywatna i z obciążoną hipoteką. To długi proces. Być może nawet 5 lat. Jednak trzeba kiedyś poczynić ten pierwszy krok. - dodaje Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Monika Ożóg.

  Rozpoczyna się zatem żmudny i długi proces, ale konieczny. Cmentarz ulokowany przy ulicy Wrocławskiej od lat wzbudza lęk wśród przechodniów, gdyż wieczorami potrafi przypominać sceny z horroru. W końcu się to zmieni. Nie tylko za sprawą procesu wpisania Kaplicy na listę zabytków i ewentualny jej remont.

  - Wspólnie z Urzędem Miasta postaraliśmy się o pozyskanie środków na ten cmentarz z Krajowego Programu Odbudowy Zabytków. Te pieniądze zostały przyznane. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości państwo zobaczą to, nad czym pracujemy od dłuższego czasu. Ponieważ ma się tu pojawić oświetlenie, ścieżki, będą prace przy zieleni. - mówi wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu, Katarzyna Oborska-Marciniak.
  Środki, jakie udało się pozyskać na prace remontowe na rzecz cmentarza przy ulicy Wrocławskiej, to 2 miliony brutto.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-04-12 11:53:33 [89.67.3.*] id:1671895  
  DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP] Reputacja
  Nie sądziłem, żd kaplica może być prywatną własnością.

  Nick:
  Treść:
  2024-03-29 05:28:36 [31.60.70.*] id:1671478  
  M1974P: Napisał postów [13974], status [VIP] Reputacja
  Uciekające kurczaki to jest stały głupi pozorowany "uśmiech" arka ;););)

  Nick:
  Treść:
  2024-03-28 18:08:29 [31.60.115.*] id:1671470  
  liberty: Napisał postów [5327], status [Szycha] Reputacja
  Co za debil sprzedał kaplicę na cmentarzu? Ten kto to zrobił powinien siedzieć

  Nick:
  Treść: