W wielu szkołach odbywają się specjalne zajęcia, konkursy i zabawy, których celem jest zatrzymanie uczniów w murach placówki. Warto pamiętać, że wagary wiążą się z konsekwencjami nawet w Dzień Wagarowicza.
Większość szkół, szczególnie na początkowym etapie nauczania, świętuje pierwszy dzień wiosny, organizując niestandardowe zajęcia dla dzieci - wyjścia na spacer w poszukiwaniu wiosennych kwiatów, zawody sportowe czy warsztaty plastyczne. W starszych klasach często organizowane są wycieczki, np. do kina czy teatru.
Historia Dnia Wagarowicza jest niejasna, ale prawdopodobnie wywodzi się z XIX-wiecznej Europy. W tamtych czasach uczniowie często uciekali ze szkoły, aby świętować nadejście wiosny po długiej i wymagającej zimie. Zwyczaj wiązał się z witaniem wiosny na świeżym powietrzu.
Czy wagary w Dzień Wagarowicza są w ogóle legalne?
Wagary nie są legalne. Nawet w Dzień Wagarowicza, chociaż w niektórych szkołach bywają odbierane mniej poważnie. Warto jednak pamiętać, że każde wagary to zaniechanie obowiązków szkolnych i mogą prowadzić do konfliktów z nauczycielami i rodzicami. Nie warto ryzykować dla jednego dnia bez lekcji, gdyż zaległości i tak będzie trzeba nadrobić.
Czy uczeń opuszczający szkołę w Dzień Wagarowicza poniesie konsekwencje?
Niektóre szkoły i rodzice podchodzą łaskawie do wagarów 21 marca. Często są to jednak wyjątki, a za nieusprawiedliwiony brak obecności na zajęciach może grozić uwaga, nagana czy obniżenie oceny z zachowania. Dodatkowo 21 marca na ulicach pojawiają się policjanci wyłapujący wagarowiczów. Uczniowie muszą przygotować się na rozmowy profilaktyczne oraz inne konsekwencje również dla rodziców.
Jednak, jak w wielu innych tematach, internauci wykazują się niebywałą kreatywnością memową. Zobacz kilka najlepszych:
JutroalboWcale: Napisała postów [510], status [starszy pismak]
Dzień wagarowicza to ma Donek od 13 grudnia.