• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1469
  • Dodano: 2024-03-19 / 20:56
  • Komentarzy: 0

  Bielik już na wolności! Fundacja "Avi" walczy o powrót do zdrowia dzikich zwierząt

  Opolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Avi" stanowi bastion nadziei dla dzikiej fauny regionu, będąc miejscem, gdzie ranne lub chore zwierzęta znajdują schronienie i profesjonalną opiekę. Każdego dnia centrum przyjmuje nowych pacjentów, każdy z własną historią i potrzebą pomocy, od małych jeży po majestatyczne ptaki drapieżne.

  Ostatnio do ośrodka trafiła samica jeża w agonalnym stanie, odnaleziona w Otmicach. Zdiagnozowano u niej stare złamanie żuchwy i martwicę, co uniemożliwiało jej przyjmowanie pokarmu. Dzięki szybkiej reakcji zespołu i leczeniu, samica jeża zaczęła wykazywać pozytywne oznaki poprawy, stopniowo wracając do samodzielnego przyjmowania pokarmu. Tego samego tygodnia centrum opiekowało się również puszczykiem, który doznał kontuzji w wyniku kolizji z pojazdem. Do ośrodka trafił także bielik o którym pisaliśmy parę dni temu.

  I odnośnie tego ostatniego mamy bardzo dobrą wiadomość! Z sukcesem zakończyło się leczenie bielika, który dzięki staraniom fundacji odzyskał pełnię sił i zdrowie. Kluczowym momentem jego powrotu do naturalnego środowiska była chwila uwolnienia, symbolizująca przywrócenie wolności - wartości najcenniejszej dla każdego dzikiego ptaka. Przed wypuszczeniem na wolność, bielik został wyposażony przez certyfikowanego ornitologa w obrączkę identyfikacyjną oraz lokalizator GPS, co stanowiło istotny krok w monitorowaniu jego dalszych losów.

  Ten bielik był piątym osobnikiem wypuszczonym przez Avi po leczeniu, któremu zainstalowano nadajnik GPS. Zastosowanie tej technologii pozwala na dokładną ocenę efektów leczenia i rehabilitacji. Co więcej, wszystkie ptaki, które zostały wyposażone w nadajniki, nie tylko przetrwały, ale także doskonale radzą sobie w naturalnym środowisku. Istotne jest, że technologia ta nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie ptaków ani nie obciąża ich.

  Jednym z kluczowych sukcesów było zaobserwowanie, jak jeden z wypuszczonych po leczeniu samców skutecznie wychował potomstwo. Co więcej, obecnie ten sam samiec przystąpił do kolejnych lęgów z inną samicą, również wypuszczoną na wolność po leczeniu, co jest dowodem na skuteczność podejmowanych działań ochronnych.

  Dzięki lokalizatorom GPS możliwe było także zidentyfikowanie lokalizacji gniazd, co pozwoliło na zgłoszenie w ich okolicy stref ochronnych. Te działania zapewniają ptakom bezpieczeństwo i spokój, niezbędne do sukcesu reprodukcyjnego i dalszej poprawy stanu populacji bielików.

  Sukcesy w leczeniu są dla zespołu "Avi" źródłem ogromnej satysfakcji i motywacji do dalszej pracy. Niedawno, dzięki zaangażowaniu i umiejętnościom leczniczym, udało się wypuścić na wolność kawkę po złamaniu kości promieniowej oraz myszołowa po kolizji z samochodem. Pod koniec lutego fundacja przyszła na ratunek potrąconej sarnie.
  Samica sarny była w bardzo ciężkim stanie, z obrzękiem mózgu oraz przepukliną brzuszną (narządy wewnętrzne- jelita, pęcherz moczowy w wyniku siły uderzenia wypadły pod skórę). Po zaledwie kilku godzinach gdy udało się zapanować nad obrzękiem mózgu sarna natychmiast została umieszczona na stole operacyjnym (przepuklina brzuszna jest bardzo poważnym zagrożeniem życia). Operacja się udała, bardzo ciężkie leczenie jak i rehabilitacja zakończyła się sukcesem, sarna wróciła zdrowa na wolność, ale fundacja pozostała z długami (1350zł).

  Opolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Avi" jest organizacją non-profit, która na co dzień zmaga się z wyzwaniami finansowymi. Leczenie i rehabilitacja dzikich zwierząt wiążą się z wysokimi kosztami. Ośrodek apeluje o wsparcie finansowe, które można przekazać poprzez darowizny bezpośrednie na konto bankowe ośrodka lub przekazując 1,5% podatku. Każda, nawet najmniejsza pomoc, ma ogromne znaczenie dla dalszego funkcjonowania i możliwości niesienia pomocy dzikim zwierzętom.
  Opolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Avi".
  86 1090 2138 0000 0001 4699 9709

  Zobacz film:  Zdjęcie (1/8)

  (Fot. Fundacja AVI )

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".