• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 9238
  • Dodano: 2024-03-01 / 13:25
  • Komentarzy: 2

  Od dzisiaj można już podziwiać "Wodny Świat" w opolskim ZOO

  Długo oczekiwane otwarcie nowego Akwarium w opolskim zoo stało się rzeczywistością. Po dwóch latach intensywnej pracy i staranności obiekt jest gotów, by zachwycić mieszkańców Opola i turystów z okolicznych regionów

  W zbiornikach z wodą słoną zwiedzający mogą podziwiać fascynujące ryby zamieszkujące rafę koralową: mureny, rekiny, płaszczki i kolorowe ryby ławicowe. W dwóch zbiornikach z wodą słodką pływają ryby z obszarów tak odległych jak Amazonia czy rzeka Kongo. Dodatkowo, zbiornik zewnętrzny to miejsce, gdzie można podziwiać krajowe gatunki ryb, takie jak szczupaki, sandacze, okonie, jesiotry, brzany, karasie, karpie, liny i wiele innych.

  Dyrektor opolskiego zoo, Lesław Sobieraj podkreślił, że obiekt to nie tylko miejsce rekreacji, ale także centrum hodowli i badawcze, co było wyjątkowym wyzwaniem dla zespołu. Duża część zbiorników to zbiorniki z wodą morską, co wymaga utrzymania specyficznego ekosystemu, kontrolowanego pod względem parametrów takich jak pH, fosforany czy azotany. Dyrektor podkreślił również, że w akwarium będą prowadzone prace hodowlane, w tym hodowla koralowców i ukwiałów,

  - Inwestycję udało się rozpocząć dwa lata temu, po 25 latach od zniszczenia tego starego akwarium. Dzisiaj mamy dla Państwa 13 zbiorników, w tym 3 malutkie, 2 zewnętrzne i 7 dużych zbiorników wewnątrz budynku od 14 do 70 tysięcy litrów. To jest ponad 300 tysięcy litrów wody, w większości morskiej, dwa zbiorniki są słodkowodne. Chodziło nam o to, żeby był taki przekrój wód świata - mówił Lesław Sobieraj, dyrektor opolskiego zoo.

  - Cieszę się, że udało się opolskiemu zoo stworzyć taką różnorodność i mamy tutaj tak wiele gatunków. Czekaliśmy na to otwarcie dwa lata i myślę, że warto było - podkreślił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

  - Pamiętamy czasy dzieciństwa, kiedy w latach osiemdziesiątych regularnie odwiedzaliśmy to miejsce. To dla nas coś wyjątkowego, coś, co znamy i cenimy od lat. Teraz, z wielką radością, patrzymy na to, jak to marzenie się spełniło, akwarium do nas wróciło. Wspominając ostatnią wizytę we Wrocławiu, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć podobne atrakcje, teraz z dumą możemy stwierdzić, że również Opole może pochwalić się podobnym obiektem - mówił Dariusz Chwist, radny Miasta Opola.

  - Czekaliśmy, kiedy w okolicy coś takiego powstanie. Byliśmy we Wrocławiu, a teraz mamy u siebie. Będzie też ciekawie patrzeć jak się zmienia i rozwija - mówią mieszkańcy.

  Zdjęcie (1/27)

  (Fot. Daggy)

  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-03-01 18:44:53 [83.26.192.*] id:1670488  
  przemo_opole: Napisał postów [284], status [maniak] Reputacja
  Ale żeście nazwisko przekręcili...

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2024-03-01 19:30:40 [46.171.140.*] id:1670490  
  betron: Napisał postów [17], status [nowy] Reputacja
  norma